Novinky

01 Zámek Linhartovy - Série CZ PL příhraničí

Typ keše: multi keš, Obtížnost nalezení: 2,5, Terén: 1,5, Velikost schránky: malá

Keš je zařazena do série 10 keší po zajímavých místech česko-polského příhraničí. Finální desátou keš „Krnovský poklad“ získáte pomocí dosazení číslic do souřadnic, která najdete v keškách, případně je získáte ze splněných úkolů na místech samotných. Pro prvních 10 nálezců finálky je připravena drobná cena. Ale nezoufejte, také další keškaři si mohou vzít za nález finálky vyrobené CWG a to do vyčerpání.

 

 

 

Linhartovský zámek CZ/PL

park

 

Linhartovský zámek byl vybudován v druhé polovině 16. století přestavbou linhartovské tvrze na renesanční sídlo příslušníků katolické šlechty Václavem Haugvice. Z tehdejší podoby se zachovala původní dispozice s uzavřeným vnitřním dvorem, obrannou věží a zejména sklepními klenbami. Ve fragmentech zůstala rovněž zachována sgrafitová omítka na věži. Figurální sgrafita jsou podnes viditelná v arkádové chodbě 2. poschodí severního zámeckého křídla.

 

V druhé polovině 17. století byl zámecký objekt už značně zchátralý. Noví majitelé Sedlničtí z Choltic začali s generální přestavbou do barokní podoby. U zámku byl v té době založen okrasný sad ve francouzském stylu. V 19. století pak byl přeměněn na přírodně krajinářský park.

 

Zámek byl opět upravován v 18. století. V polovině 19. století změnily Linhartovy majitele. Získali je Oppersdorfové a poté koncem století je koupila zbohatlá krnovská rodina Wenzelidesů. Roku 1930 je koupila rodina Wüllersdorfů a Urbairů. A opět se prováděly úpravy.

 

Roku 1943 byla v zámku umístěna německá vojenská nemocnice a bohužel zde  vypukl požár, shořela střecha. Roku 1944 byl zámek provizorně zastřešen lepenkou.

 

V letech 1945 - 1965 byl zámek majetkem státu. V roce 1947 poškodila velká vichřice opět střechu a povětrnostní vlivy narušily stropy i obvodové zdivo, zabezpečovací práce byly zahájeny až v roce 1957. V roce 1966 se majitelem zámku stalo Zdravotnické zásobování a objekt byl částečně zrekonstruován. V roce 2001 se stal zámek majetkem obce a je postupně dodnes rekonstruován.  V září 2007 se zámku nevyhnula povodeň.

park

 

Současnost na zámku

 

Na zámku pravidelně probíhá řada kulturních akcí a expozic pro děti. V současné době se zde vystavují nové expozice: stavebnice Merkur, loutky a marionety, známková tvorba, Poštovní muzeum Praha, dřevěné hračky, expozice Afrika (masky, zbraně….).

 

Od 28. května 2005 je zámek přístupný široké veřejnosti. Na linhartovském zámku se nachází stálá expozice šicích a pletacích strojů, vzácná keramika pana Kutálka, expozice křesťanství, citer, expozice historie četnictva, galerie harmonií a především také galerie žáků z výtvarné dílny v Městě Albrechticích.

 

V prostorách zámku se konají koncerty, vernisáže, tradiční velikonoční jarmarky, letní zábavné akce pro děti, jako je například pasování dětí mateřské školy na prvňáčky a noční prohlídka zámku zakončená velkolepým ohňostrojem.

 

Více informací a aktuální program je k vidění zde: www.zameklinhartovy.cz.

zámek

 

 

Ke keši

 

V keši najdete číslo do finálky = K a první si mohou vzít dárečky.

 

Více informací najdete zde.

 

 Mapa


redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod