Kino Mír 70, Krnov

Historie budovy

 

budova 

 

Budova Kina Mír 70 byla postavena v roce 1903 jako Dělnický dům.  Po četných opravách, úpravách a rekonstrukcích disponuje dnešní kino kapacitou sálu 322 míst a je vybaveno špičkovým zvukovým systémem DOLBY DIGITAL SURROUND EX. Jako jediné kino v zemích Visegrádské čtyřky disponuje provozuschopnou technickou základnou pro promítání filmů ze 70mm pásu (dříve používaný formát filmového záznamu s kvalitnějším obrazem jak dnešní kopie široké 35mm).

 

Hlavní činnost Kina Mír 70

 

film

 

 

-          filmová představení pro veřejnost, školky a školy

-          dětský klub Bijáček

-          filmový klub Artkino

-          letní kino

-          on-line předprodej vstupenek

-          přehlídka 70mm filmů

 

Letní putovní kino (maringotka)

 

V roce 2006 byla v Krnově obnovena tradice provozu Letního kina Krnov. Pro tuto projekci byla vybrána zahrady internátu SPgŠ a SZŠ Krnov. Během letní sezóny putuje maringotka již od roku 1998 po přilehlých obcích. Stále větší zájem o tuto neobvyklou filmovou projekci projevují pořadatelé různých kulturních akcí z velkých měst nejen v ČR. Maringotka se tak účastnila akcí, jako jsou například Dětský filmový festival Zlín.

Krnovští obyvatelé mohli promítání z maringotky zhlédnout přímo na Hlavním náměstí v průběhu Krnovských hudebních slavností, Vánočního jarmarku a dalších.

 

70MMFILMFEST KRNOV - KRRR!

 

V době rušení 70mm kin v bývalém Československu (konec 80. a začátek 90. let minulého století) nebylo zcela jasné, zda nebude znovu obnovena distribuce filmů na tomto filmovém formátu. V krnovském kině bylo technické vybavení zachováno díky nadšení a zájmu vedoucího kina pana Pavla Tomeška, který prosadil doplnění projekční kabiny o nové promítací stroje při zachování stávající techniky.

 

film

 

 

Díky účasti pracovníků kina na přehlídkách 70mm filmu v Evropě postupně klíčila myšlenka představit tento filmový formát i v ČR. Začalo hledání kopií v archívech a skládání filmů z jednotlivých fragmentů uložených v různých českých kinech a u soukromých sběratelů. Díky zájmu veřejnosti o projekce starých titulů byly postupně oslovováni  sběratelé a archívy v zahraničí a navázána spolupráce s pořadateli obdobných evropských přehlídek.

 

KRRR!

 

ruka 

 

Přehlídka připomíná nepoužívaný formát filmové kopie, který oslňoval návštěvníky brilantním zobrazením detailů a v té době také prostorovým zvukem.

Políčko běžného širokoúhlého filmu 35mm obsahuje 387,66 mm2 obrazu, což je 2,75 x méně, než 1068,98 mm2 na 70mm kopii. Filmy natočené na 70/65mm negativ mají proto větší hloubku ostrosti a ukazují více drobných detailů.

Krnovské kino Mír 70 je v současné době jediné v zemích Visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko), které je schopno odpromítat 70mm formát filmové kopie s původním, až šestikanálovým magnetickým záznamem zvuku na 105 metrů čtverečních zahnutého plátna.

 

platno

 

 

Název přehlídky má několik významů. KRRR! je kombinace hlásek ze začátku názvu města Krnov, která tvoří (pro cizince téměř nevyslovitelný) charakteristický zvuk, který je zároveň citoslovcem zvuku promítacího stroje.

 

 

 

Kontakt

náměstí Míru 1/14, KRNOV

+420 554 615 05

kinomir@krnov.cz

www.kinomir.wz.cz

 

 

 

Otevírací doba

V Kině Mír 70 se promítá denně. V dopoledním hodinách je většinou určen program pro školky a školy. V odpoledních až večerních hodinách se promítá pro veřejnost. Více informací o aktuálním programu Kina Mír 70 najdete na stránkách www.kinomir.wz.cz.

 Mapa

GPS souřadnice: 50°5′10.405″N, 17°41′56.918″E