Měšťanské a právovárečné domy, Krnov

Historie domů

 

domy

 

Tyto domy se nachází na dnešní Hobzíkové ulici. Pocházejí z 2. pol. 16. století a jsou převážně renesančního charakteru, některé jsou upraveny barokně a empírově, ostatní klasicistně. Značné úpravy se provedly na domech v 2. polovině 20. století.

 

historie

 

V právovárečných domech bydleli bohatí krnovští občané, kterým bylo uděleno právo vařit a prodávat pivo, ale pouze ve svých domech a jen ve dny k tomu určené. S tímto právem bylo spojeno i právo šenkovat víno. Domy byly označeny měšťanským řetězem připevněným na dveře vedoucí do mázhauzu (velká přízemní místnosti).  V měšťanských domech žili také pekaři, lazebníci, soukeníci, purkmistr (starosta) či konšelé (radní). Pod podloubím se například prodávala sůl, která se dovážela z Polska nebo Rakouska.

 

Zajímavost

 

 domy

 

S právem šenkovat víno bylo zase spojeno i právo provozovat hudbu, kterou provozoval městský pištec se svými hudebníky – profesionály. Časem však přibývalo stížností na kvalitu piva ze strany krnovských občanů a tak majitelé šenků lákali hosty k návštěvě různými atrakcemi. Na přelomu 18. a 19. století nevalné pivo odlákalo návštěvníky šenků do nově postavených lázní u řeky Opavy, nazvaných Benátky, díky pramenu železité minerální vody, která zde vyvěrala. Tato silná konkurence dovedla šenkýře až k tomu, že jednou přes noc minerální pramen definitivně zasypali. Časem se sládci dohodli, že se spojí dohromady, a tak vznikl v Krnově první pivovar.

 

domy

 

Posezení u kávy

 

Kolem měšťanských domů vede pěší zóna, která spojuje Hlavní náměstí  oddělené budovou radnice a spořitelny. V teplých dnech je vyhledávána místními občany a turisty. V této části krnovského náměstí najdete velké množství kaváren a cukráren.

Pokud budete mít štěstí, tak Vám posezení u kávičky zpříjemní  „Josef a Josef“ svým hraním na harmoniku a klarinet.

 

harmonikář

 

Virtuální prohlídka

 

Virtuální prohlídka ke shlédnutí zde.

 

Kontakt

Turistické informační centrum Krnov

Hlavní náměstí 25

+420 554 614 612

www.infokrnov.cz

infocentrumkrnov@seznam.cz

 

Otevírací doba

Měšťanské a právovárečné domy jsou přístupné, jelikož v současné době se v nich nacházejí kavárny a obchůdky.Mapa

GPS souřadnice: 50°5′22.461″N, 17°42′10.456″E