Střelecký dům, Krnov

Současnost střeleckého domu

 

střelecký dům

 

Ve Středisku volného času Méďa mohou děti trávit svůj volný čas v zájmových kroužcích nebo při různých akcích, které  se zde pořádají, jako například zahradní slavnosti či loutková představení.

 

Historie střeleckého domu

 

historie

 

V Krnově mělo střelectví bohatou historii. Počátky se datují do roku 1425, kdy se střelectví provozovalo za hradbami města. Dnešní střelecký dům byl v pořadí až třetí. Vznikl v letech 1907–1908 podle plánu krnovského rodáka Leopolda Bauera. Byl postaven na počest šedesátiletého jubilea panování císaře Františka Josefa I. Jedná se o honosnou budovu se šikmou střechou, na severní straně s podloubím a dlouhým balkonem. Budova je také bohatá na sochařskou a štukovou výzdobu. Ve štítu stojí v životní velikosti sochy středověkých střelců v dobovém oblečení.

 

socha

 

Uvnitř je mnoho místností, velký sál a v přízemí menší, který byl původně střeleckým stanovištěm, z něhož se střílelo na terče v zahradě, které byly chráněny valy a stěnami. Střelecký spolek se stal v Krnově nejoblíbenější organizací městské buržoazie. Tento spolek existoval ještě za I. republiky. Budova nesloužila pouze střeleckému spolku, ale také pro konání honosných večírků.

Po druhé světové válce byl majetek zkonfiskován a po vzniku pionýrské organizace byl v dubnu 1949 založen tehdy Dům pionýrů a mládeže. Za 50 let své činnosti vystřídal spoustu zřizovatelů, právních forem a hlavně ředitelů.

V 70. letech byla provedena celkem znehodnocující oprava. Další opravy byly provedeny po povodních v roce 1997.

Poslední velká změna nastala po roce 1989, kdy byl změněn název na Dům dětí a mládeže. V roce 1997 k tomuto názvu přibylo slůvko Méďa a od té doby je s DDM pevně spjato. Činnost DDM Méďa je zaměřena na volný čas dětí, mládeže, ale i dospělých. V současné době je zřizovatelem Město Krnov a objekt nese název Středisko volného času Méďa.

 

dům

 

 I dnes se Krnov pyšní svými střelci. Střelecký oddíl zde vychoval řadu českých mistrů a reprezentantů ČR v různých střeleckých disciplínách.

 

 

Kontakt

Dobrovského 16, Krnov

+420 554 614 024

www.svcmeda.cz

 

 

Otevírací doba a vstupné

Zahrada u SVČ Méďa je bezplatně volně přístupná. Budova střeleckého domu slouží v současné době jako středisko volného času.Mapa

GPS souřadnice: 50°5′10.017″N, 17°42′46.876″E