Radnice a spořitelna, Krnov

Radnice

 

radnice

 

Dominantou centra města je radnice, která zde stávala už v 16. století. Současná radnice je samozřejmě novější, pochází z let 1901–1903. Radnice je  dvoupatrová trojkřídlá budova ukončená mansardovou střechou. Hlavní  průčelí se vstupem  je  otočené směrem k jihu. Západní krátké křídlo je na severu ukončeno šesti patrovou věží, kde poslední patro tvoří vystouplý ochoz s nárožními arkýři. Celek věže zakončuje vysoká valbová střecha ukončená lucernou. Krytina střechy je zajímavě barevně vyskládaná. Věž radnice je vysoká 52 metrů a je kopií radniční věže ve Währingu ( v 18. vídeňském obvodu).

věž

Radniční hodiny pochází z roku 1864 a jsou dílem slavného mnichovského hodináře J.Mannhardta.Na budovu radnice navazuje nepravidelná trojkřídlá dvoupatrová budova městské spořitelny.

 

Radniční hodiny a vyhlídková věž

 

Průměr radničních hodin je 192 cm. Velká ručička na ciferníku je dlouhá 118 cm, malá ručička 88 cm. Velikost římských čísel je 30 cm. Při posunu z minuty na minutu se ručička pohne o celých 9 cm. U posunu z hodiny na hodinu se ručička pohne o 47 cm. Radniční hodiny jsou ve výšce 33 metrů. Celková výška věže, kde se hodiny nacházejí je vysoká 52 m.

Jak to ve věži vypadá a jak fungují radniční hodiny se můžete podívat zde:

 

 

Provozní doba radniční věže a prodej vstupenek

 

Prohlídky radniční věže pro veřejnost v roce 2014 probíhají od 31. 5. do 15. 9. každé:

STŘEDU v 10:45 a 13:45

SOBOTU v 13:45

NEDĚLI v 9:15

Vstupenky na prohlídku je možno zakoupit v předprodej v Turistickém informačním centru na Hlavním náměstí 25 či u průvodce před prohlídkou.

 

Spořitelna

 

spořitelna

 

Spořitelna vznikla v roce 1869 a sídlila v radnici, ale protože prostory přestaly vyhovovat, tak se začalo uvažovat o vlastní budově. Ta byla postavena v letech 1906–1907. Můžete zde vidět mnoho sochařských a uměleckořemeslných prvků jako jsou vitráže, kování, umělý kámen a štuky. Hlavní reliéf, který vidíte, symbolizuje práci a spořivost. I dnes slouží budova jako spořitelna. Součástí komplexu je secesní kavárna a vinárna, která čeká na svého nájemce.

 

Zajímavost

 

radnice

 

Trestná činnost a zločiny na sebe upoutávaly pozornost vždy v každé době a společnosti. Už před staletími žili různí podvodníci, zlodějíčci a mordýři i v Krnově. Proto na radnici zasedal soud, jehož členové byli volení konšelé a městský fojt a ti vynášeli nad zločinci rozsudky, včetně trestu smrti. Šibenice stávala na konci města, ve cvilínském svahu. Popravovalo se mečem. Posledním krnovským katem byl Ignác Jausch, jehož činnost skončila rokem 1787, kdy císař Josef II. omezil trest smrti. Popravní meč z roku 1709 můžeme spatřit v depozitáři krnovského muzea. Popravy byly veřejné se spoustou zvědavých diváků. U paty pahorku byla mrchovištní jáma, do které mistr popravčí zahrabával i uhynulá domácí zvířata krnovanů. Vypráví se, že v 19. století děti na tomto místě vykopávaly kosti zvířat, přivazovaly si je na nohy a tak bruslily na řece v zamrzlých hradebních příkopech.

 

Další zajímavostí je dochovaný policejní řád z roku 1551, který určoval pravidla, jako například

- byla-li v hospůdce přistižena žena, zaplatila pokutu 6 grošů nebo ji čekala šatlava,

- v neděli nebo o svátcích se nesmělo jezdit na koních či na voze,

- kořalka se pro svůj pach nesměla prodávat ve světnicích a domech, ale jen venku,

- sklepnice, která nalévala pod míru a tím šidila hosty, přišla bez milosti na pranýř.

 

radnice historie

 

Virtuální prohlídka

 

Virtuální prohlídka ke shlédnutí zde.

 

Kontakt

Městský úřad Krnov

Hlavní náměstí 96/1

+420 554 697 111

www.krnov.cz

epodatelna@mukrnov.cz

 

 

Otevírací doba - úřední dny

Pondělí a středa od 8:00 do 17:00 hodin. Čtvrtek od 13:00 do 15:00 hodin.

Prozatím je vyhlídková věž pro veřejnost nepřístupná. Město Krnov však již započalo s přípravnými pracemi pro její otevření.

 Mapa

GPS souřadnice: 50°5′23.223″N, 17°42′12.487″E