Rozhledna Hraniční vrch, Město Albrechtice

Současnost

 

rozhledna

 

Rozhledna zcela ojedinělé železné konstrukce, která se skládá ze dvou vyhlídkových ploch spojených kovovou lávkou, byla otevřena na podzim roku 2011. Nachází se pár metrů od  česko-polské hranice u Města Albrechtic. Přístup k rozhledně je po modré turistické značce z Města Albrechtic a dále podle značení, cca. 3,5 km od města. Rozhledna se nachází na Hraničním vrchu 527 m n. m., vyhlídková plocha je ve výšce 25 metrů, vystoupat musíte po 149 schodech.

 

výhled

 

Rozhledna nabízí krásný výhled do okolí – směr Krnov, Třemešná a samozřejmě do Polska. Vstup je bezplatný, rozhledna je bez obsluhy a je otevřena celoročně. Na rozhlednu je zakázán vstup v nočních hodinách, za snížené viditelnosti (šera a mlhy), za námrazy, přítomnosti sněhu, silného větru, deště nebo bouřky. Pokud návštěvník za těchto nepříznivých podmínek na rozhlednu vstoupí, činí tak zcela na svoji odpovědnost a výrobce ani majitel neručí za jeho zdraví ani bezpečnost.

 

výhled

 

Historie

V roce 2006 se stalo Město Albrechtice majitelem  ocelových příhradových věží postavených původně za účelem přenosu signálu patřících Telefonice O2.  Věže se delší dobu nevyužívali a bylo rozhodnuto o jejich demolici. Po několika jednáních přistoupila společnost Telefonica O2  na nabídku Města Albrechtic a odprodala věže za symbolickou cenu Kč 1000,- . Bylo rozhodnuto upravit věže na unikátní  objekt rozhledny s ocelovou konstrukcí.  S vynaložením minimálních nákladů  vznikla rozhledna se dvěma vyhlídkovými plošinami propojených lávkou  ve výšce 25 metrů. Možnost takové úpravy věží  byla posouzena statikem Stanislavem Dankem v roce 2007, posuzován byl technický stav a zatížitelnost ocelových věží.  Projekt pro stavební řízení byl zpracován v roce 2009 projektantem Rudolfem Honem.

 

 výhled

 

Zajímavost věží

V roce 1980 byly věže postaveny státním podnikem Správa pošt a telekomunikací Praha (od roku 1993 SPT Telecom) pro bezdrátový přenos telefonního signálu pevné sítě mezi Krnovem a Městem Albrechtice (levnější než kabel). Mobily tehdy ještě neexistovaly, a tak věže byly k šíření signálu mobilních telefonů v síti NMT opravdu používány až do roku 1991 společností Eurotel.

 

věže

 

Virtuální prohlídka

 

Virtuální prohlídka ke shlédnutí zde.

 

Městský turistický okruh

 

Rozhledna na Hraničním vrchu je jedno z míst, které tvoří Městský turistický okruh, jenž postupně vznikal v letech 2010 - 2013 a jeho konečná realizace bude sloužit veřejnosti od počátku turistického roku 2014. Základ Městského okruhu tvoří rozhledna na Hraničním vrchu, Linhartovský zámek, hradiště Burkvíz /Lugisland/, Poutní hora a Dubí vrch. Součástí této 25 km trasy jsou 2 turisticko - naučné stezky a to Dubí vrch 5 km a Poutní hora 6 km. Celá řada informačních tabulí Vám poskytne zajímavé údaje z historie tohoto kraje. Velká část tohoto turistického okruhu vede v blízkosti vrcholových hřebenů. Naskytnou se Vám nádherné pohledy na Město Albrechtice a jeho přilehlé okolí. Mapu turistického okruhu najdete na: http://www.mapy.cz/s/8FnM

 

Kontakt

Městský úřad  Město Albrechtice

+420 554 637 360, +420 777 781 901

www.mesto-albrechtice.cz

 

Otevírací doba a vstupné

Rozhledna je bezplatně přístupná po celý rok. Mapa

GPS souřadnice: 50°10′18.009″N, 17°36′15.232″E