Vila Hermanna Fränkla, Prudnik

Informace

Vila patří k nejreprezentativnějším stavbám Prudniku.

vila

Jedná se o jediný stavební objekt svého druhu v jižním Polsku. Nachází se na ul. Kościuszki. Kdysi to byla obytná vila továrníka, později firemní „Textilní dům“ a od roku 2011 slouží jako sídlo Prudnického kulturního střediska.  Budova byla, jako jedna ze čtyř památek Opolska, oceněna v roce 2012 v opolské soutěži „Udržovaná památka“, jejímž organizátorem je ministerstvo kultury a národního dědictví.

vila

Historie

Dějiny vily Hermanna Fränkla, nazývané také „Bílým domem“, která je neoddělitelně spojena s historií prudnických továrnických rodů Fränkelových a Pinkusových.

interier vily

Původně patřila spolumajiteli místní textilní továrny a čestnému perskému konzulovi v Berlíně a také velkému filantropovi, Hermannu Fränklovi. Byla postavena v roce 1883 v klasicistním stylu a již na první pohled její vzhled upoutá zdobností a různorodostí. Uvnitř vily si zvláštní pozornost zaslouží schodiště včetně fresky, která zobrazuje biblickou scénu „Nalezení Mojžíše“ a kašna se ženskou postavou, pravděpodobně jde o Hermannovu manželku Floru.

sál ve vile

 

 

Neobvyklý vzhled tomuto prostoru dodávají kachlová, bohatě zdobená kamna, secesní kašna a reprezentativní velký světlík – nebe. Tyto prvky mají symbolizovat tři živly: oheň, vodu a vzduch. Součástí celého objektu je navíc divadelní sál s tapetou vytvořenou dle jejího vzoru z 19. století, komorní sál a galerie v podkroví, které vznikly v letech 2010-2011 pro potřeby Prudnického kulturního střediska.

 

 

schodiště

Zajímavost

V blízkém sousedství Fränklovy vily se do roku 1970 nacházel kostel a kapucínský klášter, z něhož zůstalo jen podzemí spojené se sklepy továrníkovy vily.

vila

Klášterní sklepy jsou přístupné veřejnosti.

 

Kontakt

Vila Hermanna Fränkla

ul. Kościuzski 1A, Prudnik

http://www.pok-prudnik.pl/ 

  

Otevírací doba a vstupné

Vila je dostupná, více informací o dostupností získáte na http://www.pok-prudnik.pl/ 

 Mapa

GPS souřadnice: 50°19′14.081″N, 17°34′36.876″E