Vila rodiny Pinkus, Prudnik

Informace

Je jednou ze čtyř vil rodu továrníků Fränklových a Pinkusových, které se ve městě nacházejí. 

vila pinkusova

 

Do roku 1936 se zde nacházela slavná „Slezská knihovna“. Po druhé světové válce byla využita jako podniková mateřská školka „ZPB Frotex“, dnes je tento objekt v soukromém vlastnictví. Nachází se na ul. Nyská.

 

vila

Historie

Palác v neoklasicistním stylu byl postaven v roce 1882 v sousedství továrny S. Fränkla. Do roku 1939 vilu obývali vnuci zakladatele továrny Samuela Fränkla  - Maxe Pinkuse a Ernsta Fränkla. První z nich je znám jako mecenáš kultury a bibliofil. Výsledkem sběratelské vášně Maxe Pinkuse byla „Slezská knihovna“ – jedna z největších soukromých tematických knihoven vytvořených jedním člověkem v celém Německu a v Evropě. Začátkem 30. let 20. století sbírka knih uložená v 1. a 2. patře vily čítala cca 25 000 svazků.

interier

 

Její nejcennější část byla věnovaná tvorbě Gerharta Hauptmanna a byla považována za nejkompletnější současnou sbírku děl tohoto držitele Nobelovy ceny na světě. Z dlouholetého přátelství prudnického továrníka s dolnoslezským spisovatelem vzešlo mnoho společných iniciativ. Po Pinkusově smrti v roce 1934 byla sbírka knih rozebrána. Nejcennější svazky se dostaly do Státní univerzitní knihovny ve Wroclawi, ke konci války se odvezly neznámo kam.

 

Zajímavost

 

Prudnická vila Maxe Pinkuse našla významné místo v německy psané krásné literatuře. V dramatu Gerharta Hauptmanna „Před západem slunce“ posloužila jako vzor obytného domu hlavního hrdiny hry, tajného obchodního poradce Matouše Clausena, který ztělesňuje povahové vlastnosti Maxe Pinkuse.

 

exterier

 

 

Kontakt

Vila Ernsta Fränkla i Maxa Pinkusa

ul. Nyska 2, Prudnik

 

Otevírací doba a vstupné

Vila je veřejnosti nepřístupná.

 Mapa

GPS souřadnice: 50°19′25.175″N, 17°34′29.014″E