Centrum tkalcovských tradic v Prudniku

Adresa: 48-200 Prudnik, ul. Królowej Jadwigi 23
GPS souřadnice: 50°19′20.64″N, 17°34′57″E
Kontaktní adresa: Muzeum Ziemi Prudnickiej
Telefon: +48 77 406 80 60
E-mail: biuro@muzeumprudnik.pl
Web: www.muzeum.prudnik.eu
Cena: 2 PLN zlevněný, 3 PLN plné vstupné, 30 PLN skupinové stupné (16-30 osob), 20 PLN muzejní lekce, děti do 7 let vstup zdarma, vstup zdarma ve čtvrtky

„Město tkalců a ševců“ - tak se před staletími nazýval Prudnik ve spojitosti s nejdůležitějšími řemesly, které byly doménou tehdejšího obyvatelstva. K rozvoji tkalcovství došlo v 19. a 20. století, zvláště díky rodině Fränklových a Pinkusových, majitelům jedné z největších textilních továren v Evropě. Podniky této vlivné a zámožné rodiny v dobách své slávy zaměstnávaly několik tisíc pracovníků, továrníci byli známí nejen svým bohatstvím, ale také se zapsali do historie jako filantropové, mecenáši a bibliofilové.

 

Po válce a změně hranic se podnik přeměnil na závod bavlnářského průmyslu „Frotex“, který také velmi silně ovlivňovalo život již nových obyvatel města. V roce 2011 byla továrna zavřena. Nemění to však nic na skutečnosti, že tkalcovské tradice Prudniku jsou obrovské a vtiskly jasné stopy do obrazu města.  Aby se zachránilo dědictví regionu, bylo v roce 2009 slavnostně otevřeno Centrum tkalcovských tradic (Centrum Tradycji Tkackich) jako oddělení Muzea Prudnicka (Muzeum Ziemi Prudnickiej).

Úkolem nové instituce je udržovat a propagovat tradici textilního průmyslu trvající několik století prostřednictvím organizování tkalcovských workshopů, setkání a výstav, které by měly udržovat zanikající tradice. Činnost Centra tkalcovských tradic přesahuje rámec města, čehož jsou příkladem dílny v polsko-českém pohraničí, na nichž si mládež z Prudnika a českého Krnova pěstuje společné dědictví.

 

Oddělení muzea vzniklo díky využití fondu Evropské unie v rámci projektu „Vytvoření příhraniční materiálové základny na ochranu tkalcovské kulturní tradice Prudniku a Krnova“, který byl realizovaný v obci Prudnik.

 

Foto: W. Steć, archiv Centrum tkalcovských tradic v Prudniku, archiv Městského úřadu v Prudniku

Rezervační formulář

Jméno:
Přijmení:
E-mail:
Telefon:
Datum:
Požadavky, přání:
Antispam: Zadejte prosím číslo do pole ochrany proti spamu 99
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod