Minorité zvou k návštěvě

Oteviraci doba velik - náhledVelikonoce jsou nejvýznamnějšími křesťanskými svátky. Mají připomínat zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které mělo nastat tři dny po jeho ukřižování. 

Zveme vás do Krnova na mše a k návštěvě klášterního kostela Narození Panny Marie v centru města a samozřejmě na Cvilín. Poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné bude otevřen od 7. do 10. dubna.

 

 


Rozhledna slaví 120 let, „slaví“ i další budovy

 - náhledUž v sobotu 1. dubna se veřejnosti opět otevře rozhledna na Cvilíně, která vloni patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Krnově, když na její ochoz vystoupalo celkem 22 877 osob. Zájem o tuto dominantu města by letos ještě mohlo zvýšit její kulaté výročí.

„Necelých třicet metrů vysokou rozhlednu v letech 1901 až 1903 nechala vybudovat krnovská sekce Moravsko-slezského sudetského horského spolku podle projektu architekta Ernsta Latzela. Slavnostně otevřena byla 11. června 1903 a dostala jméno Lichtenštejnova na počest bohatého mecenáše, bez jehož daru by výstavba nebyla možná. Od jejího otevření tak letos uplyne 120 let,“ popisuje Markéta Mintálová z turistického informačního centra. Na dotaz, zdali v červnu dojde k oslavám, odpovídá: „Na programu pracujeme. Už dnes tak můžeme slíbit drobný dárek dětem, které přinesou vlastnoručně namalovaný obrázek rozhledny. O dalších podrobnostech budeme včas informovat.“

Návštěvníci, kteří po schodech rozhledny vystoupají už v dubnu, budou jedněmi z prvních, kteří si mohou na ochozu prohlédnout nové informační panely. Jejich prostřednictvím se tak lépe zorientují při výhledech do širokého okolí. „Chybět nebude nabídka nových suvenýrů a dárkových předmětů. Připravujeme rovněž dotisk propagačního materiálu „Cvilín. Nejromantičtější místo v kraji“, který byl beznadějně rozebrán,“ doplňuje Markéta Mintálová s tím, že rozhledna je v dubnu, květnu a říjnu přístupná o víkendech a svátcích od 10.00 do 18.00 hodin, od června do září ve stejný čas denně. Dospělí za vstup zaplatí 50 korun, děti, studenti a senioři 20 korun.

Vyhlídka v letech 2020 až 2021 prošla kompletní obnovou od základů až po výstupní věžičku, a to zvenku i uvnitř. Že se opravy podařily, dokázalo třetí místo v anketě Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje v kategorii Nejlepší počin roku 2021. Součástí rekonstrukce byly také úpravy přístupových cest a veřejného osvětlení s nasvícením, díky čemuž rozhledna září do tmy. Rovněž interiér byl doplněn novým vybavením.

Jak už bylo uvedeno výše, cvilínská rozhledna není jedinou budovou ve městě, která letos „slaví“ kulaté narozeniny, a to dokonce pomyslně o stejném počtu svíček. 120 let už v Krnově stojí například evangelický kostel, radnice, objekt dnešní knihovny nebo budova kina, která byla v roce 1903 slavnostně otevřena coby Dělnický dům. tg


Nahlédněte do historie města

126 - náhledChcete nahlédnout do historie jedné z krnovských vil?
Zajímá vás, které významné osobnosti žily v Krnově?
Co se ve městě vyrábělo?
Kdo byl Hans Kudlich?

Zveme vás do Městské muzea Krnov, které je otevřeno mimo pondělí každý den od 9:00 do 16:00.

Výstavní prostory vám nabídnou nejen expozice z historie města, ale také se zde nachází prodejní výstava prací známého opavského výtvarníka Ondřeje Kočára.

Městské muzeum Krnov nabízí také přednášky, výukové programy nebo komentované prohlídky expozic.

Vstupné: 50 Kč dospělí (lze uplatnit sleva 20% na Městskou kartu), 30 Kč děti, studenti a senioři +65.

 

A co dalšího pro vás v muzeu chystají na letošní rok?

Těšit se můžete například na výstavy tkaných miniatur, generál Heliodor Pika, Slezská města včera a dnes – Wernerovy rytiny, Pohledy na Krnov, expozici Historie města Krnov „770 let“, Salón neprofesionálních umělců a výstavu Výročí 2023. A jako poslední musíme zmínit výstavu „Hrůzostrašné legendy ožívají“. K této výstavě bude připraveno mnoho aktivit, ale více už neprozradíme. Určitě to bude zajímavé a strašidelné.

Přepravují se také akce Den v muzeu, Sladké pokušení, Burčákobraní nebo prodejní výstava adventních věnců.


Start Vrchařské Koruny Krnovska

 - náhledDnes 1. 3. 2023 startuje Hoover Vrchařská Koruna Krnovska.

Co to je?

Cykloturistický projekt, nikoliv závod. Úkolem není být "první", nýbrž zúčastnit se a na každém bodě se zvěčnit. Je to určeno pro všechny milovníky cyklistiky, turistiky, fotografování nebo krásné přírody.

 

Seznam vrcholů a další informace naleznete zde: https://www.vkk-bike.cz/ , Hoover Vrchařská Koruna Krnovska


Osoblažkou tam a zpět

167310320_5264261380315796_5223447614817257239_n - náhledDnes vás zveme na jízdy historickým vláčkem. Osoblažská úzkokolejka jezdí na trati Třemešná – Osoblaha, která je vzdušnou čarou 13 km. Vlakem však urazíte vzdálenost o celých 7 km delší. Dráha se klikatí i v relativně rovných úsecích a dosahuje délky 20.218 km. Traduje se, že důvodem tohoto prodloužení byl tehdejší předpis o stavbě drah v Rakousku, který povoloval stavět pouze tratě delší než 20 km. Skutečným důvodem tohoto klikatého trasování byla pravděpodobně snaha, aby se trať co nejvíce přimykala terénu a byla tak co nejlevnější.

 

Každoročně vyráží prázdninový výletní vlak z Třemešné ve Slezsku o víkendech v 10:45. Z Osoblahy se vrací v 15:10.  Při zpáteční jízdě absolvuje vlak větší stoupání, a přestože vyráží s plnou vodní nádrží, tak voda, pro jízdu tak nezbytná, na dojezd do cílové stanice nevystačí a je tím pádem nutné ve stanici Slezské Rudoltice ji doplnit. Vy se tak můžete stát svědky tohoto úkonu, ale máte také jedinečnou možnost prohlédnout si a nafotit lokomotivu, navštívit Pivní vagón nebo zažít křižování s protijedoucím vlakem Českých drah. Na trati se tak setkává současnost s historií.

 

Na pár otázek jsme se zeptali Davida Chovančíka, předsedy Klubu přátel osoblažské úzkokolejky.

   Jaká byla v loňském roce návštěvnost?

Celkem se parními vlaky na Osoblažce svezlo minulý rok skoro 5 tisíc platících cestujících.

   Začal nám nový rok a určitě nezahálíte. Prozradíte nám, na čem nyní pracujete a co chystáte na letošní turistickou sezónu?

Připravujeme zejména legislativní věci, které se vážou k provozu samotnému, např. vyřizujeme dotační administrativu. Jakmile ale nastanou první jarní pěkné dny tak začneme připravovat lokomotivy a vozy na blížící se letní sezónu.

   Co se vám podařilo zrealizovat v loňském roce? Na co jste opravdu pyšní?

Minulý rok se díky dotaci z česko-polského fondu INTERREG V-A a s pomocí Moravskoslezského kraje podařilo zachránit a kompletně zrekonstruovat čtyři nádraží a jeden přednádražní prostor. Díky tomu se nádraží na Osoblažce vrátili do prvorepublikového stylu. V opravách chceme pokračovat i nadále.   

   Kdy plánujete zahájení sezóny?

V současné době ještě nemáme pevný termín ale snad na přelomu května a června.

 

Fotografie: FB Úzkorozchodná trať ...

Více informaci zde: www.osoblazsko.com

 


Kalendář akcí

O portálu

Tento portál umožňuje uveřejnit poskytovatelům ubytovacích a doplňkových služeb v oblasti cestovního ruchu z oblastí Mikroregionu Krnovsko, Powiatu Prudnického a Powiatu Glubczyckého své služby.

 

Pro více informací kontaktujte:

Mikroregion Krnovsko: +420 554 697 238, mvylezikova@mukrnov.cz

Powiat Prudnicki:  +48 77 438 17 36, l.scholz@powiatprudnicki.pl

Powiat Glubczycki: +48 77 405 36 88, pcieg@powiatglubczycki.giga.netkoncept.com

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod