01 Zamek Linhartovy - CZ/PL

Typ skrzynki: multi, zadanie: 2,5, teren: 1,5, rozmier: maly

 

Skrytka jest zaszeregowana do serii 10 skrytek dotyczących interesujących miejsc pogranicza czesko-polskiego. Ostatnią finałową dziesiątą skrytkę „Krnovski skarb” można zyskać poprzez wprowadzenie cyfr do układu współrzędnych, które można znaleźć w skrytkach, ewentualnie można je uzyskać na miejscu po spełnieniu zadań. Dla pierwszych 10 znalazców finałowej skrytki przygotowana jest mała nagroda. Ale nie należy się martwić, także kolejni poszukiwacze skrytek mogą za znalezienie finałowej skrytki wziąć sobie drewniane kółeczka (wyprodukowane przez CWG), aż do ich wyczerpania.

 

 

 

 

Zamek Linhartovy CZ/PL

 

park

 

Zamek Linhartovy powstał dzięki Václavowi Haugvicowi w drugiej połowie XVI wieku poprzez przebudowanie twierdzy linhartowskiej na renesansową siedzibę członków katolickiej szlachty. Z pierwotnego wyglądu zachował się oryginalny układ z zamkniętym dziedzińcem wewnętrznym, wieżą obronną, a w szczególności podziemnymi piwnicami. Na wieży zostały zachowane także fragmenty tynku sgraffito. Sgraffita figuralne są widoczne do dziś w arkadowym korytarzu drugiego piętra w północnym skrzydle zamku.

 

W drugiej połowie 17 wieku obiekt zamkowy był już dość zniszczony. Nowi właściciele, rodzina Sedlnickich z Choltic, rozpoczęli gruntowną przebudowę na styl barokowy. Na zamku powstał wówczas ogród ozdobny w stylu francuskim. W XIX wieku został następnie przekształcony w park krajobrazowy.

 

Zamek przeszedł ponowną modyfikację w XVIII wieku. W połowie XIX wieku Linhartovski zamek zmienił właściciela. Przeszedł do rąk Oppersdorfów, a pod koniec wieku odkupiła go szybko bogacąca się krnovska rodzina Wenzelidesów. W 1930 roku został sprzedany rodzinie Wüllersdorfów i Urbairów. I znowu zostały dokonane modyfikacje.

 

W 1943 roku w zamku został umieszczony niemiecki szpital wojskowy i niestety wybuchł tu pożar, w wyniku którego spalił się dach. W 1944 roku zamek został prowizorycznie pokryty papą.

 

park

 

Zamek obecnie

 

Na zamku regularnie odbywa się szereg imprez kulturalnych i wystaw dla dzieci. Obecnie wystawiane są nowe ekspozycje: klocki Merkur, lalki i marionetki, design znaczków pocztowych, Muzeum Znaczków Pocztowych w Pradze, zabawki drewniane, ekspozycja „Afryka“ (maski, broń ....).

 

Od 28 maja 2005 roku zamek jest otwarty dla szerokiej publiczności. Zamek linhartovski mieści stałą wystawę maszyn do szycia i maszyn dziewiarskich, rzadką ceramikę pana Kutálka, ekspozycję chrześcijaństwa, cytr, ekspozycję historii żandarmerii, galerię harmonii, a przede wszystkim galerię uczniów z warsztatów artystycznych odbywających się w miejscowości Město Albrechtice.

 

W murach zamku odbywają się koncerty, wernisaże, tradycyjne jarmarki wielkanocne, letnie imprezy dla dzieci, takie jak np. pasowanie przedszkolaków na pierwszoklasistów i nocne zwiedzanie zamku zakończone spektakularnym pokazem sztucznych ogni.

 

Więcej informacji można znaleźć: www.zameklinhartovy.cz.

 

zámek

 

O skrytce

 

W skrytce znajdą Państwo numer do finałowej skrytki, a pierwsi mogą sobie wziąć drobne nagrody.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.


Mapa


redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod