04 Mury obronne Głubczyc CZ/PL

Typ skrzynki: tradycyjny, zadanie: 2, teren: 1,5, rozmier: maly

Skrytka jest zaszeregowana do serii 10 skrytek dotyczących interesujących miejsc pogranicza czesko-polskiego. Ostatnią finałową dziesiątą skrytkę „Krnovski skarb” można zyskać poprzez wprowadzenie cyfr do układu współrzędnych, które można znaleźć w skrytkach, ewentualnie można je uzyskać na miejscu po spełnieniu zadań. Dla pierwszych 10 znalazców finałowej skrytki przygotowana jest mała nagroda. Ale nie należy się martwić, także kolejni poszukiwacze skrytek mogą za znalezienie finałowej skrytki wziąć sobie drewniane kółeczka (wyprodukowane przez CWG), aż do ich wyczerpania.

geocoiny 

 

Mury obronne

 

Pierścień miejskich murów obronnych zbudowano w II poł. XIII w. z łupków iłowych. W obwodzie znajdowało się 19 baszt i trzy bramy miejskie. Trzy zachowane baszty zostały zbudowane w kształcie łuków. Jest to jedyny przykład murów miejskich tego typu w Polsce.

hradby     hradby

 

 

 

Najbardziej interesująca część parku miejskiego rozciąga się pomiędzy ulicą Parkową a Psiną, powstał po zasypaniu drugiego koryta rzeki Psiny w 1844 roku. W tej części 1852 roku postawiono pomnik założyciela parku, dra Josefa Lauffera, przypominający stępiony obelisk na czworokątnym cokole. Autorem tego pomnika był rzeźbiarz Menzel z Nysy. Interesującym obiektem jest także fontanna z kamiennymi zwierzętami z lat 1911-1912. Fundatorem fontanny był właściciel browaru Eduard Beyer. Kolejnym pomnikiem, który tu znajdziemy, jest pomnik znanego poety Johannesa Reinelta (1858-1906) urodzonego w Gołuszowicach koło Głubczyc. Pomnik jest dziełem Josefa Obetha z Jeseníka, który wykonał go w latach 1922-1923 z granitu i marmuru śląskiego.

 

Za nim, po drugiej stronie ulicy Parkowej, stoi budynek internatu Zespołu Szkół Rolniczych, zbudowany w latach 1903-1904 jako przytułek dla ubogich. Wyrzeźbiona w piaskowcu Matka Boska z Dzieciątkiem na fasadzie budynku jest dziełem Paula Ondruscha.

 

W latach 20 i 30-tych XX w. powstała najmłodsza część parku. Jest to odcinek wiodący od ulicy Powstańców do „Świątyni Dumania“ (którą miejscowi nazywają także „Grzybem”), czyli kamiennej altanki w zachodniej części miasta, dalej na północ w kierunku drogi na Gadzowice.

park      park  

O skrytce

 

W skrytce znajdą Państwo numer do skrytki finałowej = N.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.






Mapa


redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod