08 Bohušov - "drzewo-pomnik przyrody" CZ/PL

Typ skrzynki: tradycyjny, zadanie: 2, teren: 1,5, rozmier: micro

Skrytka jest zaszeregowana do serii 10 skrytek dotyczących interesujących miejsc pogranicza czesko-polskiego. Ostatnią finałową dziesiątą skrytkę „Krnovski skarb” można zyskać poprzez wprowadzenie cyfr do układu współrzędnych, które można znaleźć w skrytkach, ewentualnie można je uzyskać na miejscu po spełnieniu zadań. Dla pierwszych 10 znalazców finałowej skrytki przygotowana jest mała nagroda. Ale nie należy się martwić, także kolejni poszukiwacze skrytek mogą za znalezienie finałowej skrytki wziąć sobie drewniane kółeczka (wyprodukowane przez CWG), aż do ich wyczerpania.

 

geocoiny

 

Dąb obok Bohušova   

 

Na końcu wsi za przejazdem kolejki wąskotorowej w kierunku na miejscowość Hrozová znajduje się chronione drzewo – dąb o wysokości pnia 22 m.

Dąb szypułkowy (Quercus robur), jest dużym drzewem liściastym z rodziny bukowatych. Występuje w warunkach naturalnych w Europie i Azji Mniejszej, na Kaukazie i na niektórych obszarach Afryki Północnej. Rośnie zarówno na nizinie jak i u podnóża gór, gdzie może tworzyć dąbrowy bądź też występować samotnie. Gdy rośnie w lesie, łatwo traci dolne gałęzie.

 

strom

 

Korona jest masywna, rozłożona nieregularnie, wydłużona u góry. Dąb szypułkowy kwitnie w od kwietnia do maja. Owocem jest żołądź na szypułce. Szypułka posiada 3-7 cm długości.

Dąb rośnie do wysokości 45 metrów. Spotkać go można na niemal każdym rodzaju gleby, w tym piaszczystych, rośnie także na wilgotnych glebach gliniastych. Ma głębokie korzenie, które często łączą się z wodami gruntowymi, dlatego uderzają w niego pioruny częściej niż w inne drzewa. Jest niezwykle odporny na działanie wiatru. Lepiej znosi zmiany klimatu niż dąb bezszypułkowy.

 

strom

 

O skrytce

 

Ta skrytka jest częścią serii 10 skrytek. W ramach tej serii poszukuje się cyfr lub wykonuje zadania w celu wprowadzenia danych do wzoru służącego do znalezienia finałowej skrytki. Tu czeka na Państwa zadanie zmierzenia obwodu dębu. Wynik należy zaokrąglić do pełnego metra = S.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.


Mapa


redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod