09 Wieza widokowa "Na skalce" CZ/PL

Typ skrzynki: tradycyjny, zadanie: 2, teren: 2, rozmier: maly

Skrytka jest zaszeregowana do serii 10 skrytek dotyczących interesujących miejsc pogranicza czesko-polskiego. Ostatnią finałową dziesiątą skrytkę „Krnovski skarb” można zyskać poprzez wprowadzenie cyfr do układu współrzędnych, które można znaleźć w skrytkach, ewentualnie można je uzyskać na miejscu po spełnieniu zadań. Dla pierwszych 10 znalazców finałowej skrytki przygotowana jest mała nagroda. Ale nie należy się martwić, także kolejni poszukiwacze skrytek mogą za znalezienie finałowej skrytki wziąć sobie drewniane kółeczka (wyprodukowane przez CWG), aż do ich wyczerpania.

 

geocoiny

 

 

Wieza widokowa "Na Skalce"

 

Punkt widokowy „Na skałce” znajdziemy na południowym niezalesionym stoku Wzgórza Morawskiego (Moravský kopec) na wysokości 782 m nad poziomem morza.  Stąd rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na górskie szczyty Jeseników, Beskidów, Tatr Niskich, a także na Polskę. Sama wieża ma 20 m wysokości, a ciekawostką jest fakt, iż jako wzór do zaprojektowania wieży wybrano model nie istniejącej już wieży widokowej, która aż do 1946 roku stała na najwyższym szczycie Gór Izerskich – Smrku. W 1992 roku w miejscowości Nové Město założono Stowarzyszenie na Rzecz Odrestaurowania Wieży Widokowej na Smrku, jednakże nie udało się zrealizować tego zamiaru. Jej doskonała replika stoi już jednakże w ZOO w Pradze, a druga właśnie na terenie Holčovic w miejscu o skalnym podłożu. Dlatego właśnie dostała romantyczną nazwę „Na skałce”. 

 

 

rozhledna     výhled  

 

Budowa wieży została współfinansowana przez Státní zemědělský intervenční fond (SZIF, Agencja Rynku Rolnego), a dotacja wyniosła 750 tys. CZK. Odbiór końcowy wieży odbył się 29.10.2013. ostała ona wybudowana przez firmę „Vašek Moravčík”. W przyszłości planuje się zorganizowanie ścieżki dydaktycznej wokół wieży widokowej. W pobliżu można również odwiedzić Muzeum Afryki i pobliski park Zoo.

Warto wybrać się na te nową wieżę widokową i podziwiać piękne widoki rozciągające się na okolicę.

výhled     výhled

 

O skrytce

 

Ta skrytka jest częścią serii 10 skrytek. W ramach tej serii poszukuje się cyfr lub wykonuje zadania w celu wprowadzenia danych do wzoru służącego do znalezienia finałowej skrytki. Tu czeka na Państwa zadanie policzenia schodów prowadzących na szczyt wieży = R.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

 


Mapa


redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod