Wieża widokowa "Na Skalce", Holčovice - Jelení

Adres: Holčovice Jelení
Układ współrzędnych GPS: 50°8′54.892″N, 17°27′5.44″E

Wieża widokowa "Na Skalce"

Punkt widokowy „Na skałce” znajdziemy na południowym niezalesionym stoku Wzgórza Morawskiego (Moravský kopec) na wysokości 782 m nad poziomem morza.

Stąd rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na górskie szczyty Jeseników, Beskidów, Tatr Niskich, a także na Polskę.

výhled

Sama wieża ma 20 m wysokości, a ciekawostką jest fakt, iż jako wzór do zaprojektowania wieży wybrano model nie istniejącej już wieży widokowej, która aż do 1946 roku stała na najwyższym szczycie Gór Izerskich – Smrku. W 1992 roku w miejscowości Nové
Město założono Stowarzyszenie na Rzecz Odrestaurowania Wieży Widokowej na Smrku, jednakże nie udało się zrealizować tego zamiaru. Jej doskonała replika stoi już jednakże w ZOO w Pradze, a druga właśnie na terenie Holčovic w miejscu o skalnym podłożu. Dlatego właśnie dostała romantyczną nazwę „Na skałce”. 

na skalce

Budowa wieży została współfinansowana przez Státní zemědělský intervenční fond (SZIF, Agencja Rynku Rolnego), a dotacja wyniosła 750 tys. CZK. Odbiór końcowy wieży odbył się 29.10.2013. ostała ona wybudowana przez firmę „Vašek Moravčík”. W przyszłości planuje się zorganizowanie ścieżki dydaktycznej wokół wieży widokowej. W pobliżu można również odwiedzić Muzeum Afryki i pobliski park Zoo. Warto wybrać się na te nową wieżę widokową i podziwiać piękne widoki rozciągające się na okolicę.

zubr

Kontakt

Obec Holčovice 

+420 554 644 108

www.obecholcovice.cz

podatelna@obecholcovice.cz

 

Godziny otwarcia i wstęp

Wieża jest dostępne bezpłatnie przez cały rok.

 

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod