Flemmichova willa

Adres: Hlubčická 20, Krnov
Układ współrzędnych GPS: 50°5′31.265″N, 17°42′37.75″E
Strona internetowa: www.muzeumkrnov.cz

Stowarzyszenie Flemmichova vila
www.flemmichovavila.estranky.cz

 

Flemmichova willa jest budowlanym dziedzictwem kultury, które było bezpłatnie powierzone miastu pod warunkiem, że nie będzie wykorzystywana do celów komercyjnych. Wybudował ją, w roku 1914, właściciel fabryki z Krnova Theodor Flemmich, według projektu wiedeńskiego architekta Otto Prutschera. Jest ona neoklasycystyczną rezydencją, znajdującą się w pięknym ogrodzie na brzegu rzeki Opavy.

 

Społeczna funkcja domu w żaden sposób nie obniżyła wartości bogactwa jego wnętrza. Również dzisiaj możemy cieszyć oczy mosiężną klatką schodową wyłożoną drewnem z dominującym słupkiem poręczy bogacie ozdobionym ptasimi motywami, znajdującymi się tam witrażami ze znakami zodiaku oddzielającymi klatkę schodową od ogrodu zimowego. Znajdziemy tutaj także sufity czy witraże z heraldycznymi znakami miasta Krnova i historycznego Śląska.

 

Rodzina Theodora Flemmicha żyła tutaj do roku 1948. Od roku 1951 cały kompleks budynków z ogrodem pełnił funkcję Domu Małego Dziecka. Instytucja zarządzana była przez władze Urzędu Wojewódzkiego Regionu Morawsko-Śląskiego. Dlatego, że działalność obiektu nie przynosiła oczekiwanych efektów, musiała zostać zakończona w roku 2003.

 

W dniu dzisiejszym budynek wykorzystywany jest do realizacji imprez kulturalnych i publicznych – organizowane są tutaj wystawy, wykłady, wieczory muzyczne. Willa służy jako dom federalny, gdzie spotykają się ludzie w celach nieformalnych, odbywają się tu kursy plastyczne, ćwiczenia jogy i tańce brzucha.

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod