Gród Cvilín (Šelenburk, Lobenštejn)

Układ współrzędnych GPS: 50°4′9.532″N, 17°43′40.341″E
Hrad Cvilín

Chodzi o ruiny regularnego zamku, jego układ nie był naruszony większymi rekonstrukcjami.
W pierwszych wzmiankach o zamku, pochodzących z 1238 roku, nosi on nazwę Lobenštejn. Założony został przez ród Przemyślidów, szybko przeszedł pod władanie Benešoviców. Do częściowej przebudowy zamku doszło po zdobyciu go przez Matyáša Korvína w roku 1474. Król, po roku 1493, dał jako lenno tutejsze królestwo wraz z zamkiem Janovi ze Šelenberka i Kosti, który natychmiast podjął się naprawy i w szerokiej skali przebudowy grodu. Również potomkowie Jana kontynuowali przebudowę grodu i zaczynali nazywać go Šelenburk. Za władania Jana ze Šelenburka, na przełomie XV i XVI wieku, zostały wystawione następne budynki koło dziedzińca. W roku 1523 sprzedali go braniborskiemu margrabi Jiřímu Hohenzolernskiemu z Ansbachu, który kontynuował przebudowę grodu. Przebudowę dokończono aż po trzydziestu latach. W XVI wieku siedziba służyła jako zameczek myśliwski. Od roku 1622 gród był w posiadaniu Lichtenštejnów. Po wojnie trzydziestoletniej Šelenburk na zawsze został opuszczony i zaczął niszczeć. Zachowane są rowy i kopce, szczątki ścian i sklepień budowli i zamku, studnie i wielkie walcowate wieże. Studnia dawała zapasy wody do zamku. Była dobrze chroniona i niedopuszczalne było, aby wykorzystał ją nieprzyjaciel podczas oblężenia.

 

Gród służył przede wszystkim do obrony ścieżki prowadzącej wzdłuż rzeki Opavy do Krnova i dalej na Śląsk. Znajduje się na wysokości 423 m n. m. Mosiężny, wykuty w skale rów utworzył prawie regularny kwadrat, na którym gród został postawiony.

W latach 1817 – 1825 w ruinach przebiegały prace archeologiczne, przy których znaleziona została średniowieczna ceramika i resztki żelaznych przedmiotów. Dalsze badania przebiegły w latach 1932 – 1945. Między innymi znaleziona została studnia, kule rzucane z grodu oraz inne przedmioty – siekiery, resztki naczyń, zdobionych kafli i monety.

 

Około roku 1900 został pierwotnie goły kopiec zalesiony.

 

Lichtenštejski majątek uzyskały po roku 1918 gminy, Cvilín do dziś należy do Lasów Państwowych.

 

W 1933 roku, krnovski budowniczy Gustav Adolf Horny zainteresował się ruinami zamku Cvilín i za własne pieniądze kazał wyczyścić i naprawić jego ściany. Przy sprzątaniu piwnicy odnaleziono resztki mennicy. Swe znalezisko darował krnovskiemu muzeum, a mniejszą wystawę sporządził pod dachem na samym Cvilínie.

 

A jak to bywa na zamkach, i tu jest ukryty wielki skarb pod szczątkami. Kosztowności mógł zdobyć tylko ten, kto spędzi trzy noce na zamku i stanie oko w oko ze straszydłami. Pod koniec XVIII wieku spróbował tego młody rzemieślnik Teodor. Przez dwie noce się nic nie stało i młodzieniec zaczął coś podejrzewać. Wybrał się i trzeciej nocy na zamek, był czujny. Straszydła, które zobaczył, przeszły jego oczekiwania. Zaczął uciekać. Także skarb leży tam prawdopodobnie do dziś.

 

Trasa:

Do ruin zamku Šelenburk prowadzi zielony szlak turystyczny. Zaczyna się na Hlavním náměstí, kontynuacja jest na ulicy Opavskiej. Później skręcicie w prawo na pierwszym skrzyżowaniu, pójdziecie koło Ośrodka Wolnego Czasu Méďa (Niedźwiadek) po ulicy Dobrovskiego. Na nią nawiązuje ulica Cvilínska, a następnie ulica Městska. Po tej dostaniecie się aż do Kościoła Marii Panny Siedmiobolesnej na Cvilínie. W pobliżu możecie zobaczyć cvilińską wieżę widokową. Tu znów prowadzi zielony szlak turystyczny aż do ruin zamku Cvilín. Ruiny znajdują się na ścieżce edukacyjnej Cvilín (więcej Przyroda – Ścieżki naukowe)

 

Pamiątki:

Znaczek turystyczny możecie kupić w samym Pensjonacie Šelenburk. Broszurę o zamku Cvilín, a także widokówki oferujemy w Centrum informacji turystycznej.

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod