Kościół Ewangelicki

Adres: Husovo náměstí, Krnov
Układ współrzędnych GPS: 50°5′25.104″N, 17°41′41.032″E
Telefon: +420 552 302 109
Strona internetowa: http://krnov.evangnet.cz

Pod koniec roku 1890 do głoszenia wyznania ewangelickiego przyznawało się w Krnovie 471 osób. Ponieważ protestantów w mieście nieustannie przybywało, zastanawiali się nad budową własnego kościoła.

 

W roku 1898 - bruntalski zbór się uniezależnił, a po postanowieniu zwierzchników kościoła 7. lipca był ostatecznie zbór krnovski oddzielony od Opavy i przyłączony do Bruntalu. W roku 1901 protestanci rozpoczęli budowę kościoła "… polegajcie na Bożej miłości i na prawdziwej braterskiej pomocy innych wierzących." Dnia 29.4.1901 krnovscy ewangelicy dostali pozwolenie na budowę kościoła. Ziemia została kupiona od księcia Lichtensteina. Projekt kościoła spracowany był w firmie Ernsta Latzela, który również budowę realizował. Plany sporządził architekt Blasch, który był wtedy u Latzela zatrudniony. Środki na budowę kościoła wynosiły 32.000 koron austriackich, na budowę plebani później 25.000 koron austriackich. Uroczystość położenia kamienia węgielnego odbyła się 8.6.1901. Kościół wybudowany został w stylu nowogotyckim, a w wieży (mającej 52 m wysokości) zostały umieszczone trzy dzwony z brązu (odlane w firmie Gustav Schwabe w Bialé). Organy wykonane w firmie braci Riegrovych, mają 22 rejestry i dwa manuały z jednym pedałem. Okna nad ołtarzem były kolorowe, a w średnim oknie przedstawiony był Chrystus dający błogosławieństwo. Warto wspomnieć, że Stowarzyszenie Kobiet Wyznania Ewangelickiego pod przewodnictwem Marie Schuligové oferowało, z pieniędzy stowarzyszenia, następujące dary: mały dzwon, piękną z kararsiego marmuru rzeźbioną misę chrzcielną, żyrandole oraz inne cenne kościelne wyposarzenie. Budowę kościoła wyraźnie wsparł Gustav-Adolfský (GAW). Wielkie zasługi w finansowaniu budowy, a później przy pomocy w uniezależnieniu stowarzyszenia miał ówczesny kurator major v.v. Friedrich von Hake.

 

Dnia 29.6.1903, w dzień imienin Piotra i Pawła, został uroczyście otwarty i poświęcony przez seniora Krzywona. Zbór miał 400 członków.

 

Podczas pierwszej wojny światowej zabrano z kościoła wszystkie trzy dzwony na cele wojenne.

 

Dnia 11.10.1923 potwierdzona zmiana właściciela – w miejsce obecnego właściciela „Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego“ właścicielem stała się „ Niemiecka Gmina Kościoła Ewangelickiego w Krnovie“. 1.7.1923, prezydent Niemieckiego Ewangelickiego Kościoła Dr.E.Wehrenfennig, powierzył stowarzyszeniu trzy nowe dzwony wykonane z brązu, ale w roku 1942 znów zostały one zabrane do wojennych celów.

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod