Kościół pielgrzymkowy Marii Panny Siedmiobolesnej

Adres: Krnov - Cvilínský vrch
Układ współrzędnych GPS: 50°4′48.486″N, 17°43′16.684″E
Telefon: +420 732 664 763, +420 595 171 332
E-mail: [email protected]
Strona internetowa: http://krnov.minorite.cz
poutní kostel

Areał z kościołem znajduje się na północny - wschód nad miastem, na tzw. Przednim Cvilínskim wzgórzu. Kościół jest jednym z symboli Krnova, w nocy jest oświetlony i widoczny z daleka. Budynek, którego dwuwieżowa sylwetka przewodzi okolicy, jest budowlą barokową z nawą główną. Główny ołtarz z obrazem Marii Panny Siedmiobolesnej doskonale pasuje do wystroju świątyni. Boczne kaplice przeznaczone są na ewangelię od strony prezbiterium św. Michaela, Marii Panny, św. Anny po epistolnej stronie św. Jana Nepomucena, Boskiego serca Pana, św. Wawrzynka.

Dawne dzieje miejsca pielgrzymek poprzedzone są historiami sięgającymi aż do czasów władania Przemysła Otakara II., gdzie miał tu być czczony obraz Marii Panny Siedmiobolesnej umieszczony na drewnianym słupie. Dziś na jego miejscu stoi słup pochodzący z 1635 roku.

W pierwszej połowie XIII wieku, do naszych ziemii wprowadzone zostało prawo franciszkańskie, które w 1273 roku obowiązywało również w Krnovie, i nieodwołalnie zapisało się w jego historii. Założycielem kościoła pielgrzymkowego Cvilin jest członek zakonu Minorytów P. Kornelius Ottweiler, który inicjował powstanie drewnianej kaplicy św. Krzyża i Marii Panny Siedmiobolesnej w roku 1684. Pielgrzymki Cvilínskie były niezwykle znane, uczestniczyli w nich tysiące wiernych. Drewniany kościółek nie wystarczył na tak wielką liczbę zwiedzających i tak w roku 1721 poczyniono pierwsze kroki, aby wybudować wielką, murowaną świątynię. Na miejscu starego kościółka wybudowano murowaną kaplicę poświęconą Siedmiu Tajemnicom Grobu Chrystusowego.

Budowę przeprowadzili Andreas i George Gans, ojciec i syn, budowniczowie z Krnova. Przepiękne freski pochodzą od brnieńskiego malarza Františka Ecksteina. Wyposarzenie wnętrza zyskawano z czasem z licznych darów. Do 54 metrowych wież zostały odlane dzwony. Jeden z nich odlany był na samym Cvilinie. Dla pielgrzymów wybudowano na Cvilinie noclegownię i gościniec.

W roku 1786 kościół, z rozkazu cesarza Jozefa II. miał zostać zamknięty a następnie zburzony. Wykupili go jednak czterej krnovscy mieszczanie. Ponowne otwarcie świątyni odbyło się w roku 1795, jednak przed tym musiała być wystawiona kolonia Mariańskiego Pola z osiemnastoma domami, aby kościół mógł zostać dla tych właśnie mieszkańców otwarty.

W roku 1865 kościół spłonął. Dzwony pod wpływem żaru stopniały. Organy Františka Riegra mieszkańca Krnova, pochodzące z roku 1855, na szczęście zostały przed pożarem uratowane. Kościół odbudowany został za pieniądze zyskane ze zbiórki publicznej. Na początku lat 70 - tych XIX wieku wybudowano 222 kamiennych schodów.

Świątynia, poważnie uszkodzona została także podczas II wojny światowej. Jednak znowu renowowana była przez zakon Minorytów. W roku 1950 został zlikwidowany klasztor mający swą siedzibę w mieście, po roku 1989 znów został odbudowany i zwrócony zakonowi Minorytów.

Tradycja pielgrzymek na Cvilinie sięga więcej niż 400 lat. Od XVII wieku legenda głosi, o leczniczej sile obrazu Marii Panny Siedmiobolesnej, który umieszczony jest na głównym ołtarzu. Kościół jest dostępny w czasie przebiegu nabożeńskich pielgrzymek: zaczynają się 30 . 4. a kończą pielgrzymką we Wszystkich Świętych na początku lisopada. Msze święte w tym okresie (oprócz pielgrzymek) odbywają się w każdą niedzielę o 10:00. Główna pielgrzymka odbywa się w niedzielę blisko święta Marii Panny Siedmiobolesnej.

W latach 1994 - 1996 wybudowany został dom pielgrzyma św. Josefa, który służy przede wszystkim wiernym i wierzącej młodzieży.

W latach 2007-2008 została zrekonstruowana droga krzyżowa wokół kościoła Marii Panny Siedmiobolesnej. Inwestorem rekonstrukcji drobnych budowli sakralnych jest miasto Krnov, które jest właścicielem gruntu i kaplicy. W pokryciu nakładów pomógł Region Morawsko - Śląski, mieszkańcy Krnova i krnovskie firmy. Do naprawionych kaplic wróciły też sceny z Drogi Krzyżowej, które w nich były aż do lat 80 – tych XX wieku. Malowidła przeczekały obie wojny światowe i komunizm, ale nie oparły się złodziejom kolorowego żelaza, krótko po Aksamitnej Rewolucji.

Sanktuarium jest duchową perłą Śląska, nazywane jest Śląską Krnovską Górką.

Trasa:

Do kościoła dostaniecie się z centrum miasta zielonym szlakiem, gdzie musicie pokonać 222 schody.

Dojedziecie tam również autem, gdy z ulicy Opavské skręcicie w kierunku Cvilína, a po ulicy Nová Cvilínská wyjedziecie aż na miejsce pielgrzymek.

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod