Kościół świętego Ducha i szpital

Adres: Sv. Ducha 30, Krnov
Układ współrzędnych GPS: 50°5′27.678″N, 17°42′23.837″E
Telefon: 554 614 612
E-mail: infocentrum.krnov@seznam.cz

Kościół św. Ducha jest jednym z najstarszych zachowanych budynków w Krnovie. Jego powstanie datuje się na 80 – te lata XIII wieku, gdy miasto musiało wybudować szpital dla chorych, biednych i głodnych. Dlatego, do Krnova wezwany był zakon Krzyżacki, aby podjął się tego zadania.

 

Kościół stał prostopadle do dzisiejszej nawy, a jego pozostałością jest łuk gotycki dzisiejszej bocznej mównicy. Dach pierwotnie był równy belkowy, w połowie XV wieku wymieniony był na dzisiejsze sklepienie krzyżowo żebrowe i zarówno został wymalowany.

 

Szpital był pod władzą kościoła, dlatego też przez stulecia starali się o niego mnisi i ich pomocnicy. Przy szpitalu zawsze stawiano kościół, ponieważ powołaniem kościoła było dbanie nie tylko o ciało, ale również o dusze.

W czasie, gdy kościół katolicki był prześladowany, szpital był zamknięty, a chorzy pacjenci byli przeniesieni do klasztoru Minorytów.

 

Najcenniejsze w kościele są oryginały kolorowych fresków znajdujące się na jego ścianach będące nieznanego autorstwa, pochodzące z połowy XV wieku.

 

Dziś, wyremontowany budynek służy jako sala koncertowa z pięknymi organami, wyprodukowanymi w Krnovie. Budowla, po rekonstrukcji gotyckiego kościoła i barokowego szpitala jest prawdziwą pychą Krnova.

 

Wcześniej, na miejscu dzisiejszego skrzyżowania, stała jedna z trzech miejskich bram, brama Głubczycka.

 

Rzeźba przed budowlą nosi nazwę „Radość z życia“, a jest dziełem praskiego rzeźbiarza Olbrama Zoubka.

 

Już tradycyjnie odbywające się tu koncerty Artystycznej Szkoły Podstawowej z Krnova, Średniej Artystycznej Szkoły Organowej, chóru Ars Voce, Krnovskiej muzyki wykonywanej na organach i Muzyczny Festiwal Średnich Szkół Pedagogicznych.

Na dokładne zwiedzanie zabytku można umówić się w TIC Krnov.

 

Przestrzenie Sali koncertowej wykorzystuje się także do dokonania obrzędów ślubnych, uroczystości zakończenia roku szkolnego i rozdania dyplomów szkoły podstawowej oraz dyplomów maturalnych, aukcje, biesiady, spotkania z mieszkańcami itd.

Formularz zamówienia

Imię:
Nazwisko:
E-mail:
Telefon:
Data:
Wymagania, życzenia:
Antyspam: Prosimy włożyć numer do pola ochrony przeciwko spamu 14
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod