Rezerwat przyrody Staré hliniště

Układ współrzędnych GPS: 50°6′36.799″N, 17°41′39.613″E
Telefon: +420 554 614 247
E-mail: sevkrnov@krnov.cz

Wytwór przyrody ogłoszony w roku 1989, jako chroniony rezerwat przyrody o powierzchni 4,39 ha, znajdujący się na wysokości 332 – 336 m nad poziomem morza w Krnovie, na terenie byłej cegielni i przyległego łomu niedaleko drogi prowadzącej do przejścia granicznego z Polską. Chodzi o eksploatowaną, na kształt tarasu ułożoną jamę po wydobywaniu gliny cegłowej. Dwie linie terytorium są zarośnięte roślinami drzewiastymi – brzozą, olchą, topolą i wierzbą. We wschodniej części zarośla mają charakter łąki. W części północno-wschodniej są eksponowane zbocza z roślinnością o charakterze stepowym. Teren, poprzez ingerencję człowieka, rozdzielony jest na kilka mniejszych powierzchni.

 

Pojawiają się tu rodzaje krytycznie zagrożonych gatunków zwierząt wodno-lądowych, a to niekiedy w liczbie kilku osobników. Chodzi na przykład o traszkę zwyczajną, górską i wielką, ropuchę zieloną i pospolitą, rzekotkę drzewną czy niezwykle zagrożonego kumaka górskiego. Oaza ta jest schronieniem dla wielu gatunków ptaków, z których niektóre są pod ochroną – lerka, wilga zwyczajna, krogulec, pokląskwa, dzięcioł średni, południowy oraz inne gatunki.

 

Oprócz zarośli pospolitych roślin drzewiastych powstały tu również łąki, na których żyją niespotykane storczykowate gatunki takie jak podkolan biały. Pojawiają się tu rośliny, które nie były tu pierwotnie, ale zostały posadzone. Chodzi na przykład o orchidee, które tu rosną i kwitną co roku. W pobliżu powierzchni wodnej rośnie kosaciec żółty.

 

Powodzie w czerwcu 1997 spowodowały podtopienia, a późniejsza wichura dokonała ogromnych zniszczeń na większości terenu. Do likwidacji szkód przyczynili się obrońcy przyrody z Krnova i okolic.

 

Przez stare glinowisko prowadzi ścieżka edukacyjna mająca 700 m. Teren jest ogólnie dostępny. Zwiedzanie z wykładem mogą zamówić grupy zorganizowane w Ośrodku Wychowania Ekologicznego.

 

Kontakt: zielony tel. 554 614 277, e-mail   sevkrnov@krnov.cz


Ośrodek Wychowania Ekologicznego to takie miejsce, w którym obywatele mogą poprosić o pomoc w przypadku znalezienia zranionych zwierząt, żyjących w wolnej przyrodzie. Możecie tu uzyskać informacje o środowisku życiowym i ochronie przyrody.

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod