Rieger-Kloss

Adres: Revoluční 966/56, Krnov
Układ współrzędnych GPS: 50°5′18.42″N, 17°41′24.544″E
Telefon: +420 554 607 162, +420 602 611 670
E-mail: www.toulavakamera.cz/article.asp?id=1473&lang_id=1
Strona internetowa: www.rieger-kloss.cz

Produkcję organów na północy Moravy i na Śląsku rozpoczęto już na przełomie XVII wieku. Jest wąsko związana z Opavą i grającą na organach rodziną Ryšánków. Epoka baroku wspierała budowle kościelne, i dlatego organów nie mogło zabraknąć w żadnym większym kościele. Zamówień było w tym okresie wiele a firem wykonujących organy przybywało.

 

W 1812 roku urodził się w Sosnové koło Krnova František Rieger.W roku 1844 kupił dom w  Krnovie i sporządził w nim warsztat, w którym wykonywał organy. Znak Rieger wprowadził oficjalnie na rynek w roku 1873, gdy zaczął produkcję organów wraz ze swym bratem Ottou. Od tego roku zaczęto numerować pojedyncze instrumenty, na które mówi się Opusy. Opus 1 wystawiony został na światowej wystawie we Wiedniu, ale większym sukcesem był Opus wyprodukowany na Słowacji w roku 1878. Organy te zdobyły wielkie międzynarodowe uznanie, a wraz ze sławą nadeszło wiele zagranicznych zamówień, co umożliwiło wybudowanie fabryki w Krnovie produkującej organy. Firmę, z zainteresowaniem, odwiedzali znaczący goście, np. w roku 1880 cesarz Franciszek Józef I., który odznaczył Otto Riegiera krzyżem rycerskim a firmie nadał tytuł „c. i k. dworny dostawca“. Papież Lev XII. mianował Otto Riegera rycerzem „Zakonu Grobu Świętego“. Dobrze rokujący rozwój firmy został przerwany przez I wojnę światową i podział Austro – Węgier. Firma musiała rozglądać się po nowym rynku. Produkcja przygasła.

 

W roku 1924 właścicielem firmy stał się Josef Glatter-Gotz i właśnie jemu udało się zwrócić firmie jej sławę.

 

Druga wojna światowa znów zaburzyła rozwój firmy. W wyniku niedostatków materiału i pracowników produkcja została zniżona do minimum.

 

Po styczniu 1948 doszło do unarodowienia społeczeństwa i do połączenia firmy Rieger z miejscową firmą produkującą organy o nazwie KLOSS. W tym samym roku zarejstrowany został znak towarow RIEGER-KLOSS a firma szybko odzyskała swą pozycję sprzed wojny na rynkach światowych.

 

Po zmianach społecznych w roku 1989 organizacja przeszła skomplikowaną transformację, a w roku 1994 została sprywatyzowana. Firma Rieger-Kloss Organy s.r.o. należała do najlepszych światowych producentów i dystrybutorów organów. Produkcja kontynuowana jest do dziś, i gdyż już w trochę inny sposób. Przy produkcji korzysta się dziś z elektroniki i techniki komputerowej. Zainteresowanie produkcją organów na całym świecie maleje, rocznie produkuje się w firmie około 3 – 5 Opusów, firma zajmuje się również naprawami organów i produkcją zastępczych elementów. Powódź w roku 1997 zatrzymała produkcję na 4 tygodnie i wyrządziła znaczne szkody w firmie. Dzisiaj organizacja podjęła się również produkcji koncertowych gitar na najwyższym poziomie. Do najciekawszych partnerów handlowych należą USA, Chiny i Korea. Cena organów wynosi od 2 – 20 milionów koron, dziś wyprodukowane Opusy można zakupić w okolicach 3800.

 

Firma oferuje możliwość ekskursji.

 

W ramach czynności firmy działa Średnia Szkoła Muzyczna, która kształci specjalistów zajmujących się produkcją i naprawą organów. Została założona w roku 1992. Szkoła zapewnia średnie wykształcenie z maturą na kierunku artystyczno-rzemieślnicza produkcja organów. Absolwenci szkoły kontynuują edukację na różnych uczelniach, albo w okamgnieniu podejmują się praktyki przy produkcji, naprawach i utrzymaniu organów. Studiują tu także studenci ze Słowacji i z Polski.

 

www.rieger-kloss.cz

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod