Ściana szwedzka a fontanna Neptun

Adres: Smetanův okruh, Krnov
Układ współrzędnych GPS: 50°5′25.487″N, 17°42′0.081″E

Ściana szwedzka to najbardziej wyraźna część krnovskich umocnień, zachowała się do dziś. Nazwana została po nieprzyjacielach, którzy podczas wojny trzydziestoletniej oblegali nasze miasto.

 

Chodzi o renesansową arkadową ceglaną ścianę z lunetowymi blankami, która była przyłączona do kamiennej fortyfikacyjnej ściany miasta. Pierwotnie stanowiła część ściany książęcego korytarza, którą kazał wybudować, w latach 1523 – 1543, markrabia Jiří Hohenzollern. Książęcy korytarz zaczynał się w zamku, przechodził przez Górną bramę, Ziemskim Domem a kończył się, jako nadbudowa ściany fortyfikacyjnej w ogrodzie książęcym na granicy ziemi należącej do zamku. Przed ścianą wykopany został głęboki rów wypełniony wodą. W drugiej połowie XX wieku wielokrotnie zastanawiano się nad zburzeniem tego kawałka ściany.

 

Fontanna, znajdująca się przed Ścianą szwedzką, pochodzi z zamku Slezských Rudolticích z roku 1750. Ma wewnątrz, stojącą na podstawce, rzeźbę Neptuna. Krnov uzyskał ją podczas aukcji, gdy Albert Hodic, prowadzący hulaszczy tryb życia, wpadł w długi. Rzeźba Neptuna musiała być w roku 1995 z podestu ściągnięta. W atelierze rzeźbiarza Jana Gajdy v Nové Vsi u Ostravy była restaurowana i można ją zobaczyć w Domu Unii Europejskiej na Rynku Głównym. Posąg, który teraz się tutaj znajduje, to jedynie replika.

 

Przy Ścianie szwedzkiej znajduje się jeden z głazów narzutowych, który znaleziony został w okolicy Krnova.

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod