Strzelecki dom

Adres: Středisko volného času Méďa, příspěvková organizace Dobrovského 16, Krnov
Układ współrzędnych GPS: 50°5′10.291″N, 17°42′46.753″E
Telefon: +420 554 614 024
Strona internetowa: www.svcmeda.cz

www.svcmeda.cz

 

Strzelecki dom, wybudowany w latach 1907-1908, był już trzecim tego typu budynkim z koleji. Wybudowany został na cześć sześćdziesięcioletniego jubilata cesarza Františka Josefa I. Autorem tego zabytku jest znany mieszkaniec Krnova i wiedeński architekt Leopold Bauer. Wykonawcą był Josef Hartel. Jest to wolno stojący budynek bogato zdobiony rzeźbami i stiukową dekoracją. Na jego wierzchołku stoją, naturalnej wielkości rzeźby średniowiecznych strzelców w strojach z tego okresu. We wnątrz budynku znajduje się wiele pomieszczeń, wielka sala, a na parterze mniejsza, która była początkowo pozycją strzelecką, z której strzelano do tarcz w ogrodzie, chronionych wałami i ścianami. Kółko strzeleckie stało się ulubioną organizacją miejskiej burżuazji. Stowarzyszenie to istniało jeszcze za czasów I. republiki. Z budynku nie korzystało jedynie stowarzyszenie strzeleckie, ale również odbywały się w nim wykwintne wieczorki.

 

Po drugiej wojnie światowej majątek został skonfiskowany, a po powstaniu organizacji pionierów był tu, w kwietniu 1949, założony Dom Pionierów i Młodzieży. Przez 50. lat swej działalności wymieniało się tu wielu działaczy, form prawnych a głównie kierowników.

 

W latach 70 - tych przeprowadzono remont budynku, który znacznie obniżył jego wartość. Do następnych remontów doszło po powodziach w roku 1997.

 

Ostatniej wielkiej zmiany dokonano po roku 1989, gdy zmieniona została nazwa obiektu na Dom Dzieci i Młodzieży. W roku 1997 do tej nazwy doszło słówko Méďa (Niedźwiadek) i od tego czasu jest z nazwą silnie związane. Działalność DDM Méďa nastawiona jest na wypełnianie wolnego czasu dzieci, młodzieży i dorosłych. Współcześnie zajmuje się nim miasto Krnov a obiekt nosi nazwę Středisko volného času Méďa (Ośrodek Wolnego Czasu Niedźwiadek).

 

Strzelanie ma w mieście bogatą wieloletnią historię. Jego początki datuje się na 1425 rok. Na początku odbywało się za murami miasta, w okolicy fosy i baszt. Aby poprawić warunki strzelców od końca XVII wieku korzystano z pierwszego strzeleckiego domu, który zbudowano w ogrodzie na końcu Staré ulicy.

 

Drugi dom strzelecki znajduje się kawałek dalej od miasta, przy skrzyżowaniu na ulicy Dobrovského. Był większy, miał również część mieszkalną oraz miejsce przeznaczone do spotkań, a na parterze stanowisko strzeleckie. Otacza go ogród z restauracją. Wielka sala na parterze służyła jako miejsce spotkań, gościn oraz przedstawień teatralnych. Podczas miesięcy letnich sztuki teatralne odgrywano również w w ogrodzie za domem. Tutaj też 1 maja 1890 hucznie świętowano Święto Pracy, na które przyszło 7 000 pracujących. Na początku XX wieku dom przestał już odpowiadać potrzebom uczestników.

 

Także dziś Krnov jest dumny ze swych strzelców. Organiazcja strzelecka wychowała wielu czeskich mistrzów i reprezentantów Czeskiej Republiki w różnych dyscyplinach strzeleckich.

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod