Wieża widokowa Cvilin (Lichtensteinova wieża widokowa)

Układ współrzędnych GPS: 50°4′55.56″N, 17°43′22.224″E
Telefon: +420 554 614 612
E-mail: infocentrum.krnov@seznam.cz

Kamienna wieża widokowa, która znajduje się nad miastem na wysokości 436 m n. m. widoczna jest z daleka. Stoi na wzgórzu noszącym tę samą nazwę - Cvilín. Oferuje przepiękny widok na region. Na wschodzie, przy dobrej widoczności, zobaczymy najwyższe szczyty Beskidu Morawsko-Śląskiego - Radhošť, Smrk i Lysou horu. W kierunku zachodnim można zobaczyć szczyty Hrubého Jeseníku z Pradědem, Vysokou Holí, Petrovými kameny i Biskupskou kupou.

 

Wieża widokowa jest romantycznym cylindrycznym budynkiem wykonanym z kamienia zakończonym miejscem widokowym z blankami. Jej wysokość wynosi 26 metrów, wewnątrz ma drewniane schody.

 

W latach 1901-1903 wybudowała ją krovska sekcja Morawsko – Śląskiego Górskiego Stowarzyszenia Sudeckiego według projektu architekta Ernsta Latzela. W tym czasie jednak wydawała się o wiele piękniejsza niż dziś. Pod koniec II wojny światowej była punktem obserwacyjnym wojska niemieckiego, które postawiło upewnienia na wierzchołku Cvilína. Unikatową wieżyczkę wieża widokowa straciła przy naprawach przeprowadzanych po wojnie.

 

W latach 60 - tych spotkał ją los wielu innych budowli, gdy na jej wierzchołku umieszczono anteny wysyłacza telewizyjnego. Te zostały zabrane dopiero niedawno podczas całkowitej rekonstrukcji. Jeśli będziecie chcieli podziwiać piękne widoki z wierzchołka wieży, musicie pokonać 144 kamienne schody.

 

Otewarte:

Lato: 10:00 – 17:00 za sprzyjającej pogody

Wiosna i jesień: sobota, niedziela za sprzyjającej pogody

Zima: zamknięte

 

Pamiątki:

Znaczek turystyczny możecie kupić w samej wieży. W miesiącach zimowych jest dostępny w Centrum informacji turystycznej w Krnovie. Można tam również zakupić inne pamiątki.

 

Trasa:

Do wieży widokowej Cvilín prowadzi zielony szlak turystyczny. Zaczyna się na Hlavním náměstí, dalej wiedzie przez ulicę Opavską. Następnie skręcicie na pierwszym skrzyżowaniu w prawo, pójdziecie koło Ośrodka Wolnego Czasu Méďa (Niedźwiadek) po ulicy Dobrovského. Nawiązuje na nią ulica Cvilínská a następnie ulica Městská. Po nej dostaniecie się aż do Kościoła Marii Panny Siedmiobolesnej na Cvilíně, a takża na wieżę widokową. Na wieżę można dostać się również autem - na ulicy Opavské skręcicie na Dobrovského, a następnie pojedziecie po ulicy Nová Cvilínská w kierunku Hotelu Cvilín. Dojedziecie bezpośrednio na parking, który znajduje się przy Kościele Mariii Panny Siedmiobolesnej.

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod