Wieża widokowa Ježník

Układ współrzędnych GPS: 50°5′47.072″N, 17°37′49.923″E

Ježník, dziś już część Krnova, pysznił się posiadaniem najstarszej wieży widokowej znajdującą się na wzgórzu Vyhlídka. Została ona wybudowana i otwarta w roku 1894. Na wysokość 25 m wzniosła ją krovska sekcja Morawsko – Śląskiego Studenckiego Stowarzyszenia Górskiego przy pomocy księcia Lichtensteina. Po otwarciu wieży widokowej Cvilín zainteresowanie Ježníkem spadło. Zaszło to aż tak daleko, że już w latach 20-tych minionego wieku musiała być zburzona. Jej zastępczynię udało się otworzyć aż w roku 1934. I jej los był bardzo podobny, popadła w ruinę. Dzisiejsza wieża została otwarta dopiero w roku 2001. Całkowita jej wysokość wynosi 17,5m. Została wybudowana na wzór swoich poprzedniczek. Dziś wieża jest ogólnie dostępna.

 

Pamiątki:


Znaczek turystyczny można zakupić w restauracji – kawiarni Pohoda na Ježníku. Pamiątki z wieżą widokową możecie zakupić W Cetrum informacji turystycznej w Krnovie.

 

Trasa:


Do wieży widokowej Ježník dostaniecie się po zielonym szlaku turystycznym. Prowadzi on od centrum miasta po ulicy Revoluční, przejdziecie koło głównego dworca PKP, na ulicę Mikulášskou. Idziecie dalej po Bezručovie ulicy w kierunku ulicy Albrechtické. Po niej dostaniecie się aż na Starou Ježnickou i pójdziecie dalej po zielonym szlaku turystycznym aż na Ježník.

 

Przez Ježníku prowadzi ścieżka edukacyjna. Zaczyna się przy parkingu na początku Ježníku i prowadzi na Bezručův wierzchołek. Na trasie rozmieszczone są tablice informacyjne i wiele miejsc przeznaczonych do odpoczynku od ławeczek do leśnych placów zabaw.

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod