Zamek

Adres: Zámecké náměstí, Krnov
Układ współrzędnych GPS: 50°5′22.297″N, 17°42′2.896″E
Strona internetowa: www.virtualtravel.cz/krnov/zamek-krnov.html

Zamek v Krnovie wybudował już ród Przemyślidów, a to w większości z drewna.


Wirtualne zwiedzanie : www.virtualtravel.cz

 

Ten jednak podczas władzy Jiřího Hohenzollerna został zburzony i od podstaw wybudowany z kamienia, w latach 1531-1535. W budowie zamku finansowo musieli pomóc także bogaci mieszkańcy Krnova. Zamek budował Hanuš Ennych z Ennychu. Areał rozrastał się poprzez następne przybudowy, głównie administracyjnych i gospodarczych budynków.

 

Zamek stracił prawidłowość, kąt prosty. Kształt całej budowli, czego już dziś nie widzimy, był tak dobrze wymyślony, że o krnovskim zamku mówiono: „Jest jak głowa przygotowana na to, aby chwycić atakującego na rogi“. Estetyka była sprawą drugorzędną. Jego funkcją była przede wszystkim obrona przed atakami z zewnątrz, co osiągnięto dzięki zestawieniu miejskich murów obronnych. I gdyż wygląd zamku jest prosty i skromny, jego wyposażenie jest godne króla. Do zamku należały budowle gospodarcze, magazyny z żywnością, budynki dla slużby, stajnie dla koni itd. Budynki należące do zamku i mury obronne zamykają dwór o nieprawidłowym kształcie, gdzie odgrywały się turnieje rycerskie. Hohenzollernowie mieli tu swą siedzibę do roku 1622, gdy zamek po konfiskacji uzyskali Lichtenštejnowie. Wszelkie wyposażenie spłonęło podczas pożaru w roku 1779. Zamek już nigdy nie pełnił swej funkcji.

 

Dekoracje dziedzińca stanowi arkadowy korytarz z godnym uwagi renesansowymi graffiti. Postacie kobiet symbolizują: muzykę, sztukę dramatu i śpiew. Graffiti objawiono przypadkiem w roku 1888, a następnie je restaurowano i dziś naprawdę warte jest obejrzenia.

 

Ostatni raz odnawiane było po roku 1945, gdy zamek po konfiskacjach dostosowany był do administracyjnego wykorzystywania przez Wyścig Techniki leśne i Krnov a. s. W dniu dzisiejszym z zamku korzystają ZLT a. s. i służy on do celów komercyjnych. Dziedziniec jest ogólnie dostępny.

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod