Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku

Adres: 48-200 Prudnik, ul. Królowej Jadwigi 23
Układ współrzędnych GPS: 50°19′20.64″N, 17°34′57″E
Adres kontaktowy: Muzeum Ziemi Prudnickiej
Telefon: +4877 4068060
E-mail: biuro@muzeumprudnik.pl
Strona internetowa: www.muzeum.prudnik.eu
Cena: 2 2 zł bilet ulgowy, 3 zł bilet normalny, bilet grupowy (od 16 do 30 osób ) - 30 zł, lekcja muzealna - 20 zł, dzieci do lat siedmiu zwolnione z opłaty, w czwartki wstęp wolny

„Miasto tkaczy i szewców” - tak nazywano Prudnik przed wiekami w nawiązaniu do najważniejszych zawodów, które były domeną ówczesnych mieszkańców. Rozkwit przemysłu tkackiego nastąpił w XIX i XX wieku, głównie za sprawą rodziny Fränklów i Pinkusów - właścicieli jednej z największych fabryk tekstylnych w Europie. Zakłady tej wpływowej i hojnej rodziny w czasach świetności zatrudniały kilka tysięcy pracowników, a fabrykanci słynęli, nie tylko ze swego bogactwa, ale również zapisali się w historii jako filantropi, mecenasi kultury i bibliofile.

 

Po wojnie i zmianie granic przedsiębiorstwo przekształcono w Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Frotex”, które również mocno wpływało na życie, wtedy już nowych mieszkańców miasta. Niestety w 2011 r. fabryka została zamknięta. Nie zmienia to faktu, że tradycje tkackie Prudnika są ogromne i odcisnęły wyraźne ślady w krajobrazie miasta. Chcąc ratować to dziedzictwo regionu w 2009 r. uroczyście otwarto Centrum Tradycji Tkackich – odział Muzeum Ziemi Prudnickiej.

 

Zadaniem nowej placówki jest podtrzymywanie i propagowanie kilkuwiekowej tradycji włókienniczej poprzez organizowanie warsztatów tkackich, spotkań i wystaw mających na celu podtrzymanie ginących tradycji. Działalność Centrum Tradycji Tkackich wykracza poza obręb miasta, czego przykładem są warsztaty pogranicza polsko-czeskiego, na których młodzież z Prudnika i czeskiego Krnova razem kultywuje wspólne dziedzictwo.

 

Oddział muzeum powstał dzięki wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej w ramach projektu „Stworzenie transgranicznej bazy materialnej ochrony tkackich tradycji kulturowych Prudnika i Krnova” realizowanego przez Gminę Prudnik.

 

Centrum Tradycji Tkackich czynne jest:
od wtorku do piątku od 8.00 - 16.00
w drugą i czwartą sobotę miesiąca 10.00 - 16.00
oraz w innych terminach po wcześniejszym umówieniu.


Ceny biletów:

  • normalny - 3 zł
  • ulgowy - 2 zł
  • grupowy (od 16 do 30 osób ) - 30 zł
  • lekcja muzealna - 20 zł
  • dzieci do lat siedmiu zwolnione z opłaty
  • w czwartki wstęp wolny

 

 


Fot: W.Steć, archiwum Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku, archiwum UM w Prudniku.

 

 

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod