Osoblaska kolejka wąskotorowa

Układ współrzędnych GPS: 50°12′0.341″N, 17°34′26.996″E
Strona internetowa: www.osoblazsko.com

Połączenie kolejowe do Osoblahy miało pierwotnie posiadać klasyczny rozstaw i rozpoczynać się w miejscowości Město Albrechtice, a następnie prowadzić w kierunku miejscowości Slezské Rudoltice. Jednakże z powodów oszczędnościowych  zdecydowano się na ustanowienie początkowej stacji w miejscowości Třemešná i, co najważniejsze, wybrano wąski rozstaw torów tj. – o760 milimetrów. Budowę osoblaskiej kolejki wąskotorowej rozpoczęto wiosną 1898 roku, a pierwszy pociąg przejechał po niej już 14 grudnia  jeszcze w tym samym roku. Pociąg wąskotorowy odjeżdża z przeciwległej strony budynku stacji w Třemešnej, w stosunku do peronu dla torów relacji Krnov - Jindřichov ve Slezsku.

 

Szlak kolejowy rozpoczyna się spadkiem do 26 ‰ do mostu stalowego w miejscowości Třemešná. Następnie wzrasta do najwyższego punktu toru, 27 ‰, i krótko przed miejscowością Liptaň następujące łuk o promieniu jedynie 75 m.

 

Za przystankiem Koberno szlak kolejowy prowadzi do romantycznej zalesionej części rzeczki Osoblahy i wokół ruin zamku Fulštejn zmierza w kierunku swej stacji docelowej przy skraju Osoblahy bezpośrednio przy granicy czesko-polskiej. Każdego roku na szlaku kolejowym z okazji Dnia Szlaku Kolejowego jest uruchamiany przewóz sezonowy historyczną lokomotywą parową oraz spalinową, który zostaje zakończony najczęściej we wrześniu. Okazjonalne przejazdy pociągu parowego są czasem organizowane także w listopadzie z okazji święta św. Marcina (Martinské hody).

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod