Park Chářovský

Park obecnie

 

lávka

 

Chářovski park najatrakcyjniej prezentuje się wiosną, kiedy rozkwitają rododendrony i azalie. Park został uznany za pomnik kultury i zalicza się do najbardziej znaczących parków na Śląsku. Park rozciąga się na powierzchni 2,2 hektara i stanowi własność miasta Krnov.

 

Historia parku

 

rybník

 

Park został założony w roku 1899 na terenie ówczesnej gminy Chářová przez stowarzyszenie dekoratorów, w późniejszym okresie był często uznawany za jeden z najważniejszych parków dendrologicznych w regionie miasta Bruntal.

Od swego powstania park pełnił rolę kolekcji dendrologicznej i był dostępny tylko dla zaproszonych gości. Do początku II wojny światowej był wzorowo utrzymywany i uzupełniany nowymi okazami. Podczas wojny park właściwie nie ucierpiał, ale w dalszych latach, gdy parkowa kolekcja przestała być otoczona fachową opieką, pogorszył się ogólny stan roślin, a szczególnie delikatne gatunki wyginęły. W latach siedemdziesiątych park został wzbogacony o rośliny ozdobne, wysadzane także w miejscu przestarzałej kolekcji drzew owocowych i przeprowadzona została częściowa rekonstrukcja całego obszaru. Obecnie park jest ciekawą częścią miejskich terenów zielonych.

 

park

 

Jakie rośliny tu rosną?

Pomimo wcześniejszych strat, nawet dziś Chářovski park zalicza się do parków godnych obejrzenia, rośnie tutaj wiele ciekawych gatunków roślin, szczególnie iglastych. Do najbardziej interesujących zalicza się wschodnioazjatycki świerk azjatycki, szereg pięknie rosnących bałkańskich świerków rodzaju omorik, północnoamerykańskie sosny – giętka i Jeffreya, jodły czy miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba). Występują tu liczne rodzaje, odmiany i formy różnych gatunków cyprysów i tui.

 

strom

 

Z gatunków liściastych warto wymienić chociażby klon palmowy, którego jest tu kilka odmian, czy kilka rodzajów hortensji drzewiastych, czy rzadkie stale zielone gatunki, jak np. ostrokrzew pospolity, runianka z rodziny bukszpanowatych oraz laurowiśnia wschodnia.

 

Z nowo zasadzonych warto wymienić: grujecznik japoński, jesion amerykański, platan, świdośliwę. Ważne miejsce w komponowaniu roślinności parkowej poświęcono najatrakcyjniejszym gatunkom różaneczników (rododendronów) i azalii.  Na charakter parku i warunki dla rośnięcia drzew największy wpływ miał sam założyciel, który wybudował atrakcyjne zbiorniki wodne – kaskady jeziorek napełnianych z rzeki Opavy za pomocą kamieni młyńskich. W parku wybudowano także sieć ścieżek i mostków służących do przechodzenia przez wodę.

 

vodní plochy

 

Od 1998 roku przebiega odbudowa parku. Była ona niezbędna po powodziach z roku 1996 oraz 1997, które wywołały wiele szkód. Projektowany dobór nowych sadzonek został sporządzony w taki sposób, aby zachować charakter pierwotnego zbioru.

 

Kontakt

Turistické informační centrum Krnov

Hlavní náměstí 25

+420 554 614 612

www.infokrnov.cz

infocentrumkrnov@seznam.cz

 

Godziny otwarcia i bilety wstepu

W okresie od 1 5th 30 9th Park jest otwarty od 8:00 do 20:00.
W okresie od 1 10th 30 4th Park jest otwarty w godzinach od 8:00 do 17:00.
Wejście do parku jest bezpłatny.Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°4′54.523″N, 17°41′1.671″E