Polana Jeźowa

Polana Jeźowa

palouček

 

Projekt leśnego miejsca wypoczynkowego powstał przy wsparciu mieszkańców, którzy w styczniu 2004 roku wzięli udział w okrągłym stole zorganizowanym przez miejscową Administrację Leśną oraz krnowską Agendą Lokalną 21. Do debaty w kwestii tego, czego nie powinno zabraknąć w planowanym miejscu wypoczynkowym, włączyło się około pięćdziesięciu zainteresowanych. Ich pomysły zostały włączone do projektu architekta Petra Ondruški. Od tego spotkania pochodzi również nazwa polany, którą jedna z grup nazwała „Ježečkův palouček”. Oprócz wyposażenia obiektu poddano gruntownej modyfikacji również okoliczną zieleń. Na polanie zasadzono nowe rodzaje drzew: modrzew, klon, świerk i grab, szereg unikalnych krzewów, w tym leszczyna, głóg, trzmielina, ligustr, kalina czy czeremcha, a także dziko rosnące byliny cieniolubne.

 

palouček

 

Zorganizowanie leśnego miejsca wypoczynkowego było jednym z ostatnich etapów w projekcie wykorzystania dla celów rekreacyjnych krnowskich lasów podmiejskich, które zajmują powierzchnię 482 hektary.

Leśne miejsce wypoczynkowe posiada zadaszenie, totem, palenisko, ławki, tablice orientacyjne oraz kładki nad potokiem Ježnickim.

 

mapka

 

Polana Ježečka dostępna jest dla zwiedzających od 2008 roku.

Z Polany Ježečka można udać się dalej w kierunku sanatorium, na tej leśnej trasie (w odległości ok. 2 km) znajduje się Jelenie Źródełko (czes. Jelení studánka).

 

palouček

 

Jelenie Źródełko

 

W lasach należących do miasta Krnov znajduje się Jelenie Źródełko (czes. Jelení studánka, pierwotnie Hirschbrünnlein), które
jest źródłem Jeleniego Potoku. Jest oznaczone na mapie między miejscami: Bednářský vrch a Svinná, i można do niego dojść podążając trasą od sanatorium na Ježníku w kierunku drogi łączącej Brantice i Radim. Leży w odległości 800 metrów od sanatorium. Pieczę nad źródełkiem pełnią pracownicy miejscowej Administracji Leśnej i jest ono popularnym miejscem dla turystów odwiedzających okolice Ježníka.
 

 

Kontakt

Administracja Leśna miasta Krnov

Ježník 1820/39, Krnov

lskrnov@seznam.cz

+420 554 611 660

 

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Polana Ježečka jest bezpłatna i ogólnie dostępna.Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′33.859″N, 17°38′56.764″E