Domy mieszczańskie z prawem do warzenia piwa

Historia kamienic

 

domy

Kamienice te są zlokalizowane na dzisiejszej ulicy Hobzíková. Pochodzą one z drugiej połowy XVI wieku i mają przeważnie charakter renesansowy, niektóre są przerobione na styl barokowy i empire. Znaczących modyfikacji na domach dokonano w drugiej połowie XX wieku.

 

historie

 

W kamienicach piwowarskich mieszkali zamożni obywatele Krnova, którzy uzyskali prawo do warzenia i sprzedaży piwa, ale tylko w swoich własnych domach i tylko w dni przeznaczone do tego celu. Z tym prawem łączyło się także prawo rozlewania i sprzedaży wina. Kamienice były oznaczone łańcuchem mieszczańskim przymocowanym do drzwi prowadzących do „mázhauzu” (duże pomieszczenie na parterze). W kamienicach mieszczańskich mieszkali także piekarze, fryzjerzy i cyrulicy, sukiennicy, burmistrz (starosta) czy radni. Pod arkadami sprzedawano np. sól, którą przywożono z Polski bądź Austrii.

 

Ciekawostka

 

 domy

 

Z prawem rozlewania i sprzedaży wina połączono prawo do muzyki, którą wykonywał miejski dudziarz ze swoimi muzykami – profesjonalistami. Z czasem ze strony mieszkańców Krnova mnożyły się skargi na jakość piwa, a więc właściciele szynków przyciągali gości za pomocą różnych atrakcji. Na przełomie XVIII i XIX wieku piwo kiepskiej jakości odstręczyło gości szynków i przenieśli się oni do nowo wybudowanego zdrojowiska przy rzece Opawie, zwanego Wenecją, ze względu na źródło wody mineralnej o wysokiej zawartości żelaza, które tu wybijało. Ta silna konkurencja doprowadziła szynkarzy do tego, że pewnej nocy całkowicie zasypali źródło wody mineralnej. Z biegiem czasu piwowarzy postanowili połączyć siły i w ten sposób powstał pierwszy w Krnovie browar.

 

domy

 

Relaks przy kawie

Wokół kamienic mieszczańskich wiedzie deptak, który łączy Rynek Główny rozdzielony budynkiem ratusza i banku. W ciepłe dni cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. W tej części krnovskiego rynku znajduje się duża liczba kawiarni, cukierni i lodziarni.

Jeśli zwiedzający będzie miał szczęście, to relaks przy kawie dodatkowo uprzyjemnią „Josef a Josef“, grając na akordeonie i klarnecie.

 

harmonikář

 

Wirtualne zwiedzanie 

Wycieczka wirtualna oglądać tutaj.

 

Kontakt

Centrum Informacji Turystycznej Krnov

Hlavní náměstí 25

+420 554 614 612

www.infokrnov.cz

infocentrumkrnov@seznam.cz

 

Godziny otwarcie

Mieszczańskie domy i prawa piwowarskie są dostępne, ponieważ obecnie w nich kawiarnie i sklepyMapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′22.461″N, 17°42′10.456″E