Gród Šelenburk

Informacje o ruinach

 

letecký snímek

 

Na szczycie wzgórza Cvilín, 423 n.p.m. znajdują się ruiny zamku Cvilín, zwanego również Lobštejn lub Šelenburk. Są to ruiny regularnego zamku, którego układ pozostał nienaruszony przez większe przebudowy.

 

Historia

 

historie

W pierwszych wzmiankach na temat zamku, pochodzących z 1238 roku, nosi on nazwę Lobenštejn. Został założony przez ród Przemyślidów, a następnie szybko przeszedł pod władanie Benešoviców. Do częściowego odrestaurowania zamku doszło po zdobyciu go przez Matyáša Korvína w roku 1474. Król, po roku 1493, dał jako lenno tę posiadłość wraz z zamkiem Janovi ze Šelenberka i Kosti, który natychmiast rozpoczął remont grodu oraz jego szeroko zakrojoną przebudowę. Również potomkowie Jana kontynuowali przebudowę grodu i zmienili jego nazwę na Šelenburk. Na przełomie XV i XVI wieku za panowania Jana z Šelenburka, wokół dziedzińca zostały postawione kolejne budynki. W roku 1523 zamek został sprzedany margrabiemu braniborskiemu, Jerzemu Hohenzolernowi z Ansbachu, który kontynuował przebudowę zamku. Przebudowa została ukończona dopiero po trzydziestu latach. W XVI wieku siedziba pełniła funkcję zamku myśliwskiego. Od roku 1622 zamek był w posiadaniu Lichtenštejnów. Po wojnie trzydziestoletniej Šelenburk został opuszczony na zawsze i zaczął niszczeć. Zachowane są okopy i mury obronne, szczątki ścian i sklepień budowli i zamku, studnie i wielkie walcowate wieże. Studnia dostarczała wodę na potrzeby do zamku. Była dobrze chroniona i niemożliwe było, by wykorzystał ją nieprzyjaciel podczas oblężenia.

 

hrad

 

Zamek służył przede wszystkim do obrony szlaku wiodącego wzdłuż rzeki Opavy do Krnova i dalej na Śląsk. Ogromny, wykuty w skale wykop utworzył prawie regularny prostokąt, na którym zamek został postawiony.

W latach 1817-1825 w ruinach przeprowadzono prace archeologiczne, podczas których odnaleziona została ceramika średniowieczna i resztki żelaznych przedmiotów. Dalsze prace badawcze przebiegły w latach 1932-1945. Doprowadziły one do odkrycia studni, kul wyrzuconych z zamku oraz innych przedmiotów: siekier, pozostałości po naczyniach, zdobionych kafli i monet.

Pierwotnie łyse wzgórze, około roku 1900 zostało zalesione.

Pierwotnie goły kopiec został zalesiony około 1900 roku.

 

hrad

 

Lichtenštejski majątek po roku 1918 przypadł gminom, a Cvilín wraz z ruinami zamku Šelenburk do dziś należy do majątku Lasów Państwowych.

W 1933 roku krnovski budowniczy Gustav Adolf Horny zainteresował się ruinami zamku Cvilín i na własny koszt oczyścił i odrestaurował jego mury. Podczas prac porządkowych w piwnicach odkryto pozostałości po mennicy. Horny swe znaleziska podarował muzeum w Krnovie, a na samym Cvilínie zorganizował także małą wystawę pod zadaszeniem.

 

hrad

 

Ciekawostka

 

Wieść niesie, że pod ruinami zamku ukryty jest skarb rycerza-rabusia. Skarb może zdobyć  tylko ten, kto spędzi trzy noce na zamku i stanie oko w oko ze straszydłami. Niegdyś spróbował tego młody rzemieślnik Teodor. Przez dwie noce się nic nie działo, ale trzeciej nocy zerwała się straszna wichura i wielka ulewa, a wieża zamku była nagle pełna syczącego i piszczącego robactwa, co przyprawiało o gęsią skórkę. Theodor wziął nogi za pas i zaczął uciekać w kierunku Krnova. Od tego czasu nikt nie próbował odnaleźć skarbu. Także najprawdopodobniej skarb leży tam do dziś.

 

hrad

 

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Ruiny zamku Šelenburk są ogólnie dostępne. Znaczek turystyczny można kupić w samym Pensjonacie Šelenburk, który znajduje się około 1,3 km od ruin zamku.

 



Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°4′7.738″N, 17°43′39.51″E