Kino Pokój 70

Historia budynku

 

budova 

 

Budynek kina „Mír” (Pokój) został postawiony w 1903 roku jako „Dom Robotniczy” (Dělnický dům). Po licznych naprawach, modernizacjach i przebudowach pełni dziś funkcję kina, które posiada 322 miejsca i jest wyposażone w nowatorski system dźwiękowy DOLBY DIGITAL SURROUND EX. Jako jedyne kino w krajach Grupy Wyszehradzkiej dysponuje działającą bazą techniczną służącą do projekcji filmów z taśmy 70 mm (jest to stosowany wcześniej format rejestrowania filmów w lepszej jakości niż dzisiejsze kopie o szerokości 35mm).

 

Główna działalność Kina „Mír 70”

 

film

 

-          spektakle filmowe dla szerokiej publiczności, przedszkoli i szkół

-          klub dziecięcy „Bijáček”

-          klub filmowy „Artkino”

-          kino letnie

-          przedsprzedaż biletów on-line

-          przegląd filmów 70mm

 

Letnie kino objazdowe (wóz) 

W 2006 roku została w Krnovie przywrócona tradycja działalności Kina Letniego Krnov (Letního kino Krnov). Na projekcję filmów wybrano teren wokół internatu szkół SPgŠ oraz SZŠ Krnov. Już od 1998 roku wóz w sezonie letnim jeździ po okolicznych miejscowościach. Organizatorzy imprez kulturalnych w dużych miastach (także spoza Republiki Czeskiej) wykazują coraz większe zainteresowanie tą niezwykłą projekcją filmową. Wóz wziął więc udział w róznych wydarzeniach, takich jak np. Dziecięcy Festiwal Filmowy w Zlínie.

Mieszkańcy Krnova mieli możliwość zobaczenia bezpośrednich projekcji z wozu na samym Rynku Głównym, np. podczas Krnowskiego Festiwalu Muzycznego (Krnovské hudební slavnosti), Jarmarku Bożonarodzeniowego itp.

70MMFILMFEST KRNOV - KRRR!

 

W czasie likwidacji kin typu 70 mm w byłej Czechosłowacji (na końcu lat 80. i na początku lat 90. ubiegłego wieku) nie było do końca jasne, czy nie zostanie przywrócona dystrybucja filmów w tym formacie. Jednakże w krnovskim kinie sprzęt techniczny został zachowany dzięki entuzjazmowi i trosce dyrektora kina  Pavla Tomeška, który zadecydował o dołożeniu do kabiny projekcyjnej nowych urządzeń projekcyjnych przy zachowaniu dotychczasowych technologii.

 

film

 

Dzięki temu, ze pracownicy kina uczestniczyli w europejskich przeglądach filmów typu 70mm, zaczęła kiełkować myśl o tym, by ten format zaprezentować również czeskiej publiczności. Rozpoczęto poszukiwania kopii w archiwach oraz składanie filmów z poszczególnych fragmentów przechowywanych w różnych czeskich kinach i zbiorach prywatnych. Dzięki zainteresowaniu publiczności projekcją starych filmów, zwracano się stopniowo do kolekcjonerów i zagranicznych archiwów, nawiązano także współpracę z innymi europejskimi organizatorami podobnych przeglądów.

 

KRRR!

 

ruka 

 

Pokaz filmu przypomina nieużywany format kopii filmowej, który olśniewał widzów wspaniałymi obrazami szczegółów, a w tamtych czasach również dźwiękiem przestrzennym.

Pole zwykłego filmu szerokokątnego typu 35mm zawiera 387,66 mm2 obrazu, czyli 2,75 razy mniej niż 1068,98 mm2 na kopii typu 70 mm. Filmy nakręcone na negatywach typu 70/65 mm mają większą głębię ostrości i mogą pokazać więcej drobnych szczegółów.

Krnovské kino „Mír 70” jest obecnie jedyne w krajach Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Polska i Węgry), które posiada możliwość projekcji filmów o formacie 70 mm wraz z oryginalnym, sześciokanałowym magnetycznym zapisem dźwięku na 105 metrach kwadratowych na zakrzywionym ekranie.

 

platno

 

Nazwa pokazu ma kilka znaczeń. KRRR! Stanowi kombinację początkowych głosek nazwy miasta Krnov, co tworzy charakterystyczny (a dla cudzoziemców prawie niemożliwy do wysłowienia) dźwięk, który jest także onomatopeją naśladującą dźwięk wydawany przez urządzenia projekcyjne. 

 

Kontakt

Kino Pokój 70

náměstí Míru 1/14, KRNOV

+420 554 615 050

www.kinomir.wz.cz

 

 

Godziny otwarcia

W kinie „Mír 70” projekcje odbywają się codziennie. W godzinach przedpołudniowych odbywają się raczej spektakle przeznaczone dla przedszkoli i szkół. W godzinach popołudniowych i wieczornych odbywają się projekcje przeznaczone dla szerszej publiczności. Więcej informacji o aktualnym programie kina „Mír 70” znajduje się na stronach: www.kinomir.wz.cz. 



Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′10.405″N, 17°41′56.918″E