Ratusz i bank

Ratusz

 

radnice

 

Dominantę centrum miasta stanowi ratusz, który znajdował się w tym miejscu już w XVI wieku. Obecny ratusz jest oczywiście nowszy, pochodzi z lat 1901-1903. Ratusz to dwupiętrowy budynek o trzech skrzydłach posiadający mansardowy dach. Główna fasada wraz z wejściem znajduje się od strony południowej. Krótkie zachodnie skrzydło od północy zakończone jest wieżą o sześciu kondygnacjach, z których ostatnie piętro tworzy wysunięta galeria z narożnymi wykuszami. Całą wieżę pokrywa wysoki czterospadowy dach zwieńczony latarnią. Pokrycie dachu stanowi kolorowa mozaika. Wieża ratusza ma 52 metry wysokości i jest kopią wieży ratuszowej w Währing (w 18. dzielnicy Wiednia).

věž

Zegar ratuszowy pochodzi z 1864 i jest dziełem słynnego monachijskiego zegarmistrza J. Mannhardta. Do budowy ratusza nawiązuje nieregularny trójskrzydłowy budynek dwupiętrowy banku miejskiego. 

Zegar ratuszowy i wieża widokowa

 

Średnica zegara ratuszowego wynosi 192 cm. Większa wskazówka na tarczy zegara ma długość 118 cm, a mniejsza 88 cm. Rozmiar cyfer rzymskich wynosi 30 cm. Podczas przesunięcia o jedną minutę, wskazówka zegara przestawia się o całe 9 cm. W przypadku przesunięcia o całą godzinę, wskazówka przestawia się o 47 cm. Zegar ratuszowy znajduje się na wysokości 33 metrów. Całkowita wysokość wieży, na której znajduje się zegar, wynosi 52 m.

Na razie wieża widokowa jest niedostępna dla zwiedzających. Jednakże miasto Krnov rozpoczęło już prace przygotowawcze do jej otwarcia. Wnętrze wieży i pracę zegara ratuszowego można zobaczyć tutaj:

 

 

Bank

 

spořitelna

 

Bank został założony w 1869 roku i mieścił się w ratuszu, ale niewystarczająca liczba pomieszczeń spowodowała, iż zaczęto myśleć o odrębnym budynku na siedzibę banku. Został zbudowany w latach 1906-1907. Można zobaczyć tu wiele rzeźb i innych elementów rzemiosła artystycznego, jak np. witraże, okucia, przedmioty ze sztucznych kamieni i stiuku. Główny relief, który jest tu widoczny, symbolizuje pracę i oszczędność. Również obecnie budynek służy jako bank. Częścią kompleksu jest także secesyjna kawiarnia oraz winiarnia, która czeka na swojego najemcę.

 

Ciekawostka

 

radnice

 

Przestępstwa i zbrodnie zawsze budziły zainteresowanie, bez względu na epokę i rodzaj społeczeństwa. Także w Krnovie żyli od dawien dawna różni oszuści, złodzieje i mordercy. W związku z tym w ratuszu odbywały się posiedzenia sądu, na którego członków powoływano wybranych radnych oraz włodarza miejskiego. Członkowie sądu wydawali wyroki, włącznie z karą śmierci. Szubienica stała na peryferiach miasta, na wzgórzu Cvilín. Egzekucji dokonywano za pomocą miecza. Ostatnim katem krnovskim był Ignác Jausch, którego działalność została zakończona w roku 1787, kiedy to cesarz Józef II ograniczył karę śmierci. Miecz służący do wykonywania egzekucji można zobaczyć w muzeum w Krnovie. Egzekucje były publiczne i przyciągały całe mnóstwo ciekawskich widzów. U stóp wzgórza znajdował się dół do zakopywania padliny, w którym kat zakopywał także martwe zwierzęta mieszkańców Krnova. Według podań, w XIX wieku dzieci odkopywały w tym miejscu kości zwierząt, przywiązywały sobie je do stóp i to służyło im do ślizgania się po rzece w zamarzniętej fosie. 

 

Inną ciekawostką jest zachowany zbiór przepisów policyjnych z 1551 roku, który określał następujące zasady:

 

- jeżeli w gospodzie przyłapano kobietę, wówczas musiała zapłacić karę w wysokości 6 groszy bądź czekało ją więzienie,

- w niedziele i święta nie wolno było jeździć konno lub powozem,

- gorzałka, ze względu na zapach, nie mogła być sprzedawana w domach, a wyłącznie na zewnątrz,

- Karczmarka, która nalewała alkohol poniżej normy, a tym samym oszukiwała klientów, była wysyłana bez litości na pręgierz. 

 

radnice historie

 

Wirtualne zwiedzanie

Wycieczka wirtualna dla zwiedzających tutaj.

 

Kontakt

Urząd Miasta w Krnovie

Hlavní náměstí 96/1

+420 554 697 111

www.krnov.cz

epodatelna@mukrnov.cz

 

Godziny otwarcia (pracy)

Poniedziałek i środa od godz. 08:00 do 17:00. Czwartek od godz. 13:00 do 15:00.Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′23.223″N, 17°42′12.487″E