Ściana szwedzka, fontanna Neptun a liceum

Historia Muru Szwedzkiego

 

švédská zeď

Mur Szwedzki to najbardziej wyraźna część fortyfikacji krnovskich, która zachowała się do dziś. Swą nazwę zyskał po oblężeniu miasta przez nieprzyjaciół podczas wojny trzydziestoletniej.

Jest to renesansowy ceglany mur arkadowy z lunetowymi blankami, który był dobudowany do  miejskiego kamiennego muru fortyfikacyjnego. Pierwotnie stanowił ścianę części korytarza książęcego, który w latach 1523-1543 kazał wybudować margrabia Jerzy Hohenzollern. Książęcy korytarz zaczynał się w zamku, przechodził przez Bramę Górną, ziemski dom a kończył się, jako nadbudowa muru fortyfikacyjnego, w ogrodzie książęcym na granicy ziemi należącej do zamku. Przed ścianą wykopany został głęboki rów wypełniony wodą.

W drugiej połowie XX wieku wielokrotnie zastanawiano się nad zburzeniem tego kawałka muru. Nie doszło do tego tylko dlatego, ze Mur Szwedzki miłosiernie zakrywał i częściowo również podpierał brzydkie szopy i komórki, których właściciele nie zgadzali się na jego wyburzenie.

 

Ciekawostka związana z Murem Szwedzkim 

 

W 1876 roku podczas kopania fundamentów sąsiedniego budynku (obecnego gimnazjum) zostały znalezione na głębokości prawie dwóch metrów cokoły kolumn z piaskowca, które były wzniesione przy wejściu do królewskiego ogrodu. W 1922 zostały postawione przed Murem Szwedzkim. Na cokole umieszczonym po lewej stronie znajduje się bębniarz, lutnistka, kolejny muzyk oraz pies. Na prawym cokole natomiast fletnista, kolejny muzyk oraz lew.

 

Fontanna z Neptunem

 

neptun

Fontanna, znajdująca się przed Murem Szwedzkim, pochodzi z zamku w miejscowości Slezské Rudoltice (z roku 1750). Posiada plan czterolistnej koniczyny, wewnątrz której na cokole stoi rzeźba Neptuna. Krnov zyskał ją podczas aukcji, wówczas gdy Albert Hodic, prowadzący hulaszczy tryb życia, wpadł w długi. Rzeźba Neptuna musiała być w roku 1995 ściągnięta z cokołu. W pracowni rzeźbiarza Jana Gajdy w Novej Vsi koło Ostravy została odrestaurowana i można ją zobaczyć w Domu Unii Europejskiej na Rynku Głównym. Posąg, który teraz znajduje się w tym miejscu, to jedynie replika.

 

Gimnazjum

 

gymnázium

Na miejscu obecnego gimnazjum do 1876 roku stał dom ziemski, który należał do zamku. Budynek był częścią fortyfikacji. Przez pierwsze piętro przechodził korytarz książęcy, który prowadził z zamku do kościoła św. Marcina. Po wojnie śląskiej budynek stracił swoje znaczenie.

Największy pożar w historii Krnova, który wybuchł w 1779 roku, znacznie uszkodził cały budynek. Został on odrestaurowany według planów nadwornego architekta Liechtensteinu Jana Kryštofa Fabicha.

Później dom ziemski został zmieniony na gorzelnię i książęcy urząd podatkowy. W 1876 roku budynek został zburzony, a na jego miejscu powstał w latach 1876-1877 budynek obecnego gimnazjum. Teren przekazał panujący książę Jan II z Liechtensteinu. Uroczyste otwarcie nowej szkoły 4 października 1877 było dla Krnova wielkim wydarzeniem. W nowym budynku zostały również umieszczone mieszkania dyrektora i woźnego. W 1887 roku wyodrębniono na parterze dwie sale lekcyjne, które przeznaczono na urządzenie w nich kolekcji numizmatyczno-archeologicznej. Od 1877 budynek nieprzerwanie pełni funkcję szkoły.

 

Kontakt

Centrum Informacji Turystycznej Krnov

Hlavní náměstí 25

+420 554 614 612

www.infokrnov.cz

 

Godziny otwarcia

Mur Szwedzki oraz fontanna z Neptunem są dostępne przez cały rok. Budynek gimnazjum nie jest dostępny dla zwiedzających. We wszystkich trzech obiektach nie pobiera się opłat.



Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′25.425″N, 17°41′59.977″E