Teatr Miejski

Historia teatru

Pierwsze wzmianki o teatrze w Krnovie pochodzą z XVI wieku. Zachowała się także informacja, że już w pierwszej połowie XVI wieku na tutejszym dworze książęcym występowali aktorzy ze sztuką Williama Szekspira. Operetka działała na scenie w sali hotelu „Tiroler“ (obecnie „Slezský domov” – „Dom Śląski”).

Nieodpowiednie warunki doprowadziły do tego, że w latach 20. minionego wieku władze miasta na czele z burmistrzem, którym był wówczas Richard Andratschke, zaczęły się zastanawiać nad postawieniem budynku teatru. Gdzieś na przełomie lat  1926-1927 wezwano architekta Leo Kammela (1885-1948), pochodzącego z miejscowości Kamenický Šenov, który był uczniem słynnego czeskiego architekta Jana Kotěry. Leo Kammel jest autorem ekspresjonistycznej budowli teatru w swoim rodzinnym mieście Kamenický Šenov, jego autorstwa jest także budynek teatru w Krnovie oraz nieco młodszy budynek kina w miejscowości Nový Jičín.

 

půdorys divadla

Pierwsze czeskie przedstawienie odbyło się 12 listopada 1928 roku. Wówczas aktorzy Teatru Narodowego z Pragi wystawili sztukę Bedřicha Smetany „Sprzedana narzeczona”. Z oper niemieckich jako pierwszą wystawiono 15 listopada sztukę austriackiego kompozytora Juliusa Bittnera oraz librecisty Ernsta Décsey’a „Der unsterbliche Franz”.

 

historie

Kammel usytuował teatr w pozycji przekątnej na rogu ulic, co odpowiadało dynamice architektury ekspresjonistycznej. Również poszczególne elementy i szczegóły architektoniczne zostały pomyślane w duchu ekspresjonistycznego dynamizmu, co uwidoczniło się w postaci różnorakich ukośnych i romboidalnych kształtów. Powstał „zreformowany” teatr typu pudełkowego z lekko spadzistą widownią na owalnym planie, ze sceną wyposażoną w zapadnie, o stosunkowo skromnym zapleczu, które musiało być poszerzone w kolejnym dziesięcioleciu. W tylnej części sali znajduje się żelbetowy balkon, pod nim parter zamyka 12 loży, rozdzielonych po środku uliczką. Na balkonie architekt zaprojektował jedenaście loży za przednim parapetem, a za pięcioma rosnącymi rzędami po trzy loże po obu stronach kabiny projekcyjnej. Po środku każdej z bocznych ścian widowni zawiesił dwie samodzielne loże, które były przeznaczone dla burmistrza i innych znamienitych gości, pierwotnie opatrzone baldachimami o widocznym stylu ekspresjonistycznym. Loże te odznaczały się dobrą widocznością, lepszą niż w przypadku loży proscenium. Tamte były pod tym względem niezbyt mile widziane, ponieważ z ekonomicznych powodów rozważano o regularnej działalności kina.

Pierwotnie nazwało się  „Lichtspiel und Stadttheater / Městské kino a divadlo v Krnově”. Nazwy tej używano jeszcze przez krótki okres po II wojnie światowej. Po puczu komunistycznym w lutym 1948 roku budynek otrzymał nazwę Teatr im. Julusa Fučíka. Kino od roku 1945 działało natomiast pod nazwą „Národní” (Narodowe). W 1990 r. nazwa została zmieniona z powrotem na „Teatr Miejski Krnov” a popiersie J. Fučíka usunięto.

 

Teatr obecnie

 

divadlo

 

Obecnie Teatr Miejski administrowany jest przez Miejskie Centrum Informacji i Kultury w Krnovie  (Městské informační a kulturní středisko Krnov, w skrócie: MIKS). Regularnie obywają się tu spektakle teatralne. Widzowie mają możliwość zobaczyć występy teatrów z sąsiednich regionów (Slezské divadlo Opava - Teatr Śląski w Opawie, Těšínské divadlo – Teatr Cieszyński,  Divadlo Šumperk – Teatr Šumperk), jak i spektakle praskich grup teatralnych (Divadlo Na Vinohradech – Teatr na Winogradach, Divadlo pod Palmovkou – Teatr pod Palmovką, Divadlo Járy Cimrmana – Teatr Járy Cimrmana , Divadelní společnost J. Dvořáka – Stowarzyszenie Teatralne im. J. Dvořáka, Divadlo Metro – teatr Metro itp.). Miłośnicy teatru mieli okazję zobaczyć wiele znaczących osobowości aktorskiego świata (takich jak: Iva Janžurová, Stela Zázvorková, Květa Fialová, Jana Brejchová, Jiří Bartoška, Petr Nárožný, Václav Vydra, Petr Kostka, Jana Hlaváčová, Jan Svěrák, Ladislav Mrkvička a další).

 

Przedstawienia dla dzieci

 

představení v divadle

 

Dla dzieci wystawiane są w niedziele bajki, a także spektakle w ramach dydaktyki (grupy teatralne z miejscowości: Český Těšín, Opava, Šumperk, Praha, Brno, Karlovy Vary itp.). Tradycję teatru amatorskiego podtrzymuje „Lidové divadlo Krnov” (Teatr Ludovy Krnov), który co roku wystawia bajkowe przedstawienia bądź wieczorne spektakle.

 

Koncerty i przedstawienia teatralne

 

představení

 

Dla miłośników muzyki klasycznej jest regularnie organizowany koncert wybitnej orkiestry z Filharmonii im. Janáčka w Ostrawie (Janáčkova filharmonie Ostrava). Do wzbogacenia oferty przyczyniły się także ekskluzywne koncerty w ramach Krnowskiego Festiwalu Muzycznego (Krnovské hudební slavnosti).

Nie zapomina się także o fanach koncertów muzyki popularnej (występowali tu następujący artyści: Lucie Bílá, Hana Hegerová, Ondřej Havelka, Jaromír Nohavica, Richard Müller, Helena Vondráčková, Věra Špinarová itp.).  Do wyczekiwanych wydarzeń należą występy komików i kabareciarzy (np. Miroslav Donutil, Miloslav Šimek, Karel Šíp, Josef Náhlovský i inni) oraz widowiska (np. grupa Screamers). Oferta teatru jest bardzo szeroka i stanowi odpowiedź na oczekiwania widzów, jest też dopasowana do możliwości technicznych i finansowych organizatorów.

 

Wnętrza teatru 

 

Do teatru wchodzi się przez hall, na którego suficie jest siatka z oczkami w kształcie rombów z tworzywa sztucznego, w której znajdują się lampy w postaci żarówek w oprawkach.

 

interiér

 

Posadzka jest wykonana z różnokolorowych płyt kamiennych i została położona w trakcie przeróbek budowlanych, które miały miejsce w latach 60. lub 70. XX wieku. Z hallu przechodzi się przez potrójne drzwi do korytarzy łączących się z szatniami. Z czołowej ściany korytarza poprzecznego trzynaście par drzwi prowadzi do loży parterowych (część parterowa widowni).

 

hlediště

 

Obecnie sala posiada 694 miejsca.

Scena ma 13 metrów szerokości i 9 m głębokości, z tego powierzchnia do gry wynosi 10 m szerokości. Obecnie scena nie posiada zapadni, jest tylko jedno wyjście prowadzące do sutereny. Scena wyposażona jest w  18 sztankietów o nośności 160 kilogramów, z czego 4 są napędzane silnikiem. Orkiestron może pomieścić około 30 grających.

 

hlediště

 

Kontakt

Teatr Miejski

Mikulášská 911/21, Krnov

+420 554 614 706

 

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Aktualny program Teatru Miejskiego widnieje na: http://www.mikskrnov.estranky.cz/clanky/divadlo/

Teatr jest dostępny dla zwiedzających tylko w godzinach odbywania się przedstawień, koncertów itp.