Zamek Krnov

Zamek obecnie

 

zámek

 

Dziś na zamkowym dziedzińcu znajdują się kawiarnie z ogródkami oraz klub z dyskoteką.

 

Historia zamku

 

Zamek v Krnovie został wybudowany przez ród Przemyślidów, podstawowym budulcem było drewno. Jednak za panowania Jerzego Hohenzollerna został zburzony, a w latach 1531-1535 od podstaw wybudowany z kamienia.

 

zámek

 

Budowę zamku musieli finansowo wspomóc także bogaci mieszkańcy Krnova. Budowniczym zamku był Hanuš Ennych z Ennychu. Teren stopniowo rozrastał się poprzez kolejne dobudowy, głównie administracyjnych i gospodarczych budynków. Zamek stracił swój regularny kształt. Jego bryła, czego dziś już nie widać, była tak dobrze przemyślana, ze o krnovskim zamku mówiono, iż „Jest jak głowa byka przygotowana na to, aby chwycić atakującego na rogi“. Jednak estetyka była sprawą drugorzędną. Jego funkcją była przede wszystkim obrona przed atakami z zewnątrz, co osiągnięto dzięki stworzeniu systemu miejskich murów obronnych. Chociaż zamek może wydawać się prosty i skromny, jego wyposażenie było godne króla. Pałac książęcy był słynną siedzibą reprezentacyjną na Śląsku i Morawach. Do zamku należały także zabudowania gospodarcze, magazyny z żywnością, budynki dla służby, stajnie dla koni itp. Zamkowe budynki i mury obronne zamykają dziedziniec o nieregularnym kształcie, na którym miały miejsce turnieje rycerskie. Hohenzollernowie mieli tu swą siedzibę do roku 1622, kiedy to zamek został skonfiskowany przez Lichtenštejnów. Całe wyposażenie spłonęło podczas pożaru w 1779 roku. Zamek już nigdy nie pełnił swej pierwotnej funkcji.

Ozdobę dziedzińca stanowi arkadowa galeria z niezwykłymi renesansowymi sgrafittami z wyrzeźbioną dekoracją figuralną. Postacie kobiet symbolizują następujące sztuki: muzykę, dramat i śpiew. Sgrafitta zostały odkryte przez przypadek w 1888 roku, a następnie odrestaurowane i są warte obejrzenia.

 

nádvoří

 

Ostatnie zmiany miały miejsce po roku 1945, kiedy to zamek skonfiskowano i dostosowano do użytku administracyjnego dla celów Rejonowe Przedsiębiorstwo Lasów Państwowych w Krnovie. Obecnie zamek użytkowany jest przez Lasy Państwowe Republiki Czeskiej i wykorzystywany jest do celów komercyjnych. Dziedziniec jest ogólnie dostępny.

 

hodiny

 

Wirtualne zwiedzanie

www.virtualtravel.cz/krnov/zamek-krnov.html

 

Kontakt

Zámecké náměstí, Krnov

www.zamekkrnov.cz

 

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Zamkowy dziedziniec jest ogólnie dostępny. Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′21.782″N, 17°42′3.446″E