Wieża widokowa „Góra Graniczna”

Czasy współczesne

 

rozhledna

 

Wieża widokowa o unikalnej konstrukcji żelaznej, składającej się z dwóch platform widokowych połączonych metalową kładką, została otwarta jesienią 2011 roku. Znajduje się kilka metrów od granicy polsko-czeskiej w pobliżu miejscowości Město Albrechtice. Dojście do wieży jest możliwe niebieskim szlakiem wiodącym od Města Albrechtic, ok. 3,5 km od miasta. Wieża widokowa położona jest na Górze Granicznej, 527 m n.p.m. Platforma widokowa znajduje się na wysokości 25 metrów, a żeby się na nią dostać, trzeba wspiąć się po 149 schodach.

 

výhled

 

Z wieży widokowej roztacza się piękny widok na okolicę – w kierunku Krnova, Třemešnej oraz, oczywiście, Polski. Wstęp jest bezpłatny, wieża widokowa nie posiada obsługi i jest otwarta przez cały rok. Wstęp na wieżę jest zakazany w godzinach nocnych, podczas ograniczonej widoczności (przy zmierzchu i mgle), przy wystąpieniu oblodzenia, śniegu, silnego wiatru, deszczu lub burzy. Jeżeli któryś ze zwiedzających zdecyduje się w tych niesprzyjających warunkach wejść na wieżę, czyni to na własną odpowiedzialność, a wykonawca oraz właściciel nie ponoszą odpowiedzialności za jego zdrowie ani bezpieczeństwo.

 

výhled

 

Historia

W 2006 roku Město Albrechtice stało się właścicielem stalowych wież kratowych zbudowanych pierwotnie w celu przesyłania sygnałów należących do Telefonica O2. Wieże od dłuższego czasu nie były użytkowane i postanowiono je wyburzyć. Po negocjacjach firm Telefonica O2 przystąpiła na ofertę Města Albrechtic i odsprzedała wieże za symboliczną cenę 1.000 CZK. Wówczas podjęto decyzję o przebudowie wieży na unikatowy punkt widokowy. Minimalny wkład finansowy spowodował, iż powstała wieża z dwiema platformami widokowymi połączonymi kładką na wysokości 25 metrów. Możliwość takiej modyfikacji wieży dopuścił w 2007 roku inżynier Stanislav Danek, który oceniał stan techniczny i wytrzymałość stalowych wież. Projekt dla celów przebudowy został przygotowany w 2009 roku przez projektanta Rudolfa Hona.

 

 výhled

 

Ciekawostka związana z wieżami

 

Wieże zostały wybudowane w 1980 roku przez Państwową Administrację Usług Pocztowych i Telekomunikacyjnych Praga (od 1993 SPT Telecom) dla celów bezprzewodowej transmisji sygnału do telefonów stacjonarnych między Krnovem a Městem Albrechtice (było to tańsze niż kabel). Telefony komórkowe w tym czasie jeszcze nie istniały, a więc wieże posłużyły do transmisji sygnału dla telefonów komórkowych sieci NMT dopiero od roku 1991 przez spółkę Eurotel.

 

věže

 

Wirtualne zwiedzanie 

Wirtualna wycieczka aby zobaczyć tutaj.

 

Miejski Szlak Turystyczny

Wieża widokowa to jedno z miejsc wchodzących w skład Miejskiego Szlaku Turystycznego, który tworzył się stopniowo w latach 2010-2013, a jego ostateczny kształt będzie dostępny dla turystów od początku sezonu turystycznego 2014. Podstawowe punkty Miejskiego Szlaku Turystycznego to: wieża widokowa na Górze Granicznej, Zamek Linhartovy, fort Burkvíz / Lugisland /, Poutní hora  (Góra Pielgrzymkowa) oraz Dubí vrch (Dębowe Wzgórze).  Częścią tej 25-kilometrowej trasy są 2 ścieżki turystyczno-dydaktyczne: Dubí vrch (Dębowe Wzgórze) i Poutní hora  (Góra Pielgrzymkowa). Cały szereg tablic informacyjnych przedstawia interesujące informacje na temat historii tego regionu. Większa część tego szlaku turystycznego wiedzie w bliskości grzbietów górskich. Rozciągają się stąd wspaniałe widoki na miejscowość Město Albrechtice oraz jego okolice. Mapę szlaku turystycznego znajdziesz na:

http://www.mapy.cz/s/8FnM

 

Kontakt

Urząd Miasta Město Albrechtice

+420 554 637 360, +420 777 781 901

www.mesto-albrechtice.cz

 

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Wieża widokowa jest bezpłatna i ogólnie dostępna przez cały rok.   Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°10′18.009″N, 17°36′15.232″E