Wieźa widokowa Ježník, Krnov

Czasy współczesne

 

rozhledna

 

Całkowita wysokość wieży widokowej wraz z masztem wynosi 17,5 m. Wysokość podłogi na poziomie ostatniego piętra wynosi  13,6 m. Drewniana konstrukcja wykonana z modrzewia ma łączną objętość 11,5 metrów sześciennych tarcicy, a drewniane elementy ważą 7400 kg. Wieża jest ogólnie dostępna.

 

Historia pierwszej wieży widokowej

 

Wieża stoi na wzgórzu, który dziś nazywa się „Vyhlídka“, a pierwotnie miał nazwę „Melzerberg“. W tym miejscu wieża widokowa stała już od roku 1894. Drewniana wieża widokowa z belek, która była pierwszą wieżą widokową w pobliżu Krnova, została zbudowana przez krnovski oddział Morawsko-śląskiego Górskiego Stowarzyszenia Sudeckiego pod kierownictwem inspektora kolejowego Johanna Halusky.

 

historie

W pierwszych latach wieża widokowa na Vyhlídce nie narzekała na brak zwiedzających.  W 1903 roku zainteresowanie zwiedzających zostało przesunięte na znacznie bliższą wieżę znajdującą się na wzgórzu Cvilín, która zapewniała odwiedzającym wyższy komfort zwiedzania oraz lepszy widok na miasto. Ponadto na drewnianą konstrukcję miały bardzo negatywny wpływ warunki pogodowe i zaczęła ona stopniowo niszczeć. Za czasów pierwszej Republiki przestała być ogólnie dostępna, a pod koniec lat 20. musiała zostać rozebrana.


Druga wieża widokowa

Druga wieża widokowa, o powstanie której zadbało stowarzyszenie zdobników, miała praktycznie identyczny kształt jak ta pierwsza, została wybudowana wiosną 1934 roku i otwarta dla zwiedzających 13 maja. Była użytkowana aż do początków II wojny światowej. Podczas trwania wojny nie było czasu ani środków na jej utrzymanie. Po wojnie wieża widokowa popadła w zapomnienie i rozpoczął się szybki proces jej niszczenia. Definitywnie zanikła na przełomie lat 60. i 70.

 

druhá rozhledna

 

Trzecia obecna wieża widokowa

 

Po około trzydziestu latach wieża widokowa dzięki wsparciu władz miasta i entuzjazmowi pracowników administracji Lasów Państwowych wróciła ponownie na swoje miejsce. Zamiarem było przywrócić wieżę w jej pierwotnym kształcie. Oryginalny pierwotny projekt i dokumentacja budowy nie zostały zachowane, więc nie było to łatwe. Projekt został opracowany na podstawie zachowanych fotografii oraz pozostałości po pierwotnej konstrukcji. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2001 roku od wyburzenia uszkodzonych oryginalnych fundamentów. Po zmodyfikowaniu drogi dojazdowej, co pozwoliło na dowiezienie maszyn budowlanych, w maju zostały wybudowane nowe fundamenty.

 

nové základy

 

Drewniana konstrukcja wieży wykonana jest w całości ze starannie wyselekcjonowanego drewna modrzewiowego pochodzącego z lasów miejskich. Piłowanie i przygotowanie drewna było przeprowadzone na dwóch piłach, wszystko musiało być wykonane z wielką precyzją. Po zakończeniu procesu utwardzania betonowej podstawy cała wieża została – na razie w postaci stosu przygotowanych elelemntów stolarskich – przewieziona na Vyhlídkę i rozpoczął się jej montáž. W lipcu, w ciągu zaledwie trzech dni, została postawiona cała podstawowa konstrukcja. Więcej czasu wymagały prace wykończeniowe: schody, balustrady i podłogi.


finální podoba

 

Tak wygląda nowa wieża po zakończeniu prac.

Roztacza sie z niej widok na okolicę. W kierunku na wschód jest ciekawy widok na miasto, wieżę widokową na wzgórzu Cvilín i Šelenburk oraz, w zależności od pogody, można również po stronie południowowschodniej dostrzec Beskidy z Łysą Górą. Na zachodzie leży pasmo Jesioników ze swym najwyższym szczytem Pradziadem. Na północnym zachodzie rozciąga się miejscowość Město Albrechtice z górzystymi Hynčicami i Jindřichovskimi wzgórzami, a na północy można zobaczyć Chomýž, Linhartovy oraz kawałek Polski.

výhled

 

Na południowym wschodzie widać pasmo połamanych drzew, co spowodowane zostało przez tornado, które przetoczyło sie tutaj 18. 06. 2013. 

tornádo

 

Kontakt

Centrum Informacji Turystycznej w Krnovie,

Hlavní náměstí 25, 794 01  KRNOV

+420 554 614 612

www.infokrnov.cz

infocentrum.krnov@seznam.cz

 

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Wieża widokowa jest ogólnie dostępna przez cały rok. Opłaty nie są pobierane.Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′47.072″N, 17°37′49.923″E