Budynek stacji kolejowej, Glubczyce

Historia

nádraží

 

Od 1873 roku prowadziła tu trasa z Krnova o długości 18 km, po której za czasów Pierwszej Republiki kursowało kilka pociągów dziennie. Jednakże podczas wojny linia została zamknięta. Krótszy odcinek po stronie czeskiej był jeszcze jakiś czas użytkowany przez cegielnię, jednak teraz jest całkowicie nieczynny i nie ma tu nawet torów. Dłuższa część trasy znajdująca się po stronie polskiej była wykorzystywana jeszcze w latach osiemdziesiątych, także na potrzeby ruchu pasażerskiego. Następnie tory były już tylko utrzymywane rzekomo dla potrzeb licznej okupacyjnej armii radzieckiej. Po upadku komunizmu trasa już definitywnie straciła na znaczeniu i była stopniowo likwidowana, usunięto nawet tory.

 

Ciekawostka

nádraží

 

Definitywnym końcem był kwiecień 2000 roku, kiedy odjechał stąd ostatni pociąg na linii relacji Głubczyce – Racławice. Od tego czasu nie przejechał tędy żaden pociąg, a dworzec został opuszczony. Co prawda Polskie Koleje Państwowe próbowały ocalić dworzec i chociaż sprzedać go dla innych celów. Pierwotna cena wynosiła w przeliczeniu na korony czeskie około 3 mln za piękny budynek dworca wraz z przyległą ziemią. Jednakże nie znalazł się żaden zainteresowany kupnem, w związku z czym cena stopniowo spadała. Skończyło się to w ten sposób, że koleje „odsprzedały” dworzec miastu Głubczyce za symboliczną złotówkę. Dworzec obecnie znajduje się w alarmująco złym stanie, a miasto stale poszukuje dla niego sensownego wykorzystania.

 

Ciekawostka – kręcenie filmu

perony na nádraží

 

Dworzec kolejowy w Głubczycach jest wierną kopią greckiego dworca w Salonikach, który jednakże już nie istnieje, ponieważ spłonął. Kiedy amerykańscy filmowcy chcieli nakręcić kosztowną superprodukcję  „Triumphofthe Spirit” (w Polsce pod nazwą „Tryumf Ducha”), której akcja odgrywała się właśnie w Grecji, filmowcy musieli nakręcić go właśnie tutaj. Dworzec pamięta na przykład słynnego aktora hollywoodzkiego, Willema Dafoe. Ten film z całą pewnością rozsławił dworzec głubczycki.

 

Kontakt

Budynek stacji kolejowej, Głubczyce

Dworcowa ulica, Glubczyce

 

Godziny otwarcia

Aktualnie budynek dworca jest zamknięty, ale peron jest dostępny do zwiedzania. Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°11′46.174″N, 17°49′18.102″E