Willa Bellaka

Willa obecnie

 

interiér

 

Obecnie jedynym właścicielem willi jest pan Aleksander Řeháček. Zaraz jak tylko ów domek rodzinny stał się własnością pana Řeháčka, rozpoczął on rekonstrukcję wnętrza willi według pierwotnych planów i zachowanych fotografii. Na przykład w pobliskiej firmie niedaleko Krnova pana Řeháček zlecił wykonanie replik uchwytów i okuć.

 

klika

 

Pan Řeháček był właścicielem firmy (SashaFashion s. r. o.) szyjącej na zamówienie klienta ubrania i kostiumy na miarę. Wśród klientów firmy były także znane osobistości, jak np. ministrowie, prawnicy, lekarze czy hokeista olimpijczyk David Moravec. Siedziba firmy znajdowała się na terenie domu rodzinnego.

 

interiér

 

Historia rodziny Bellaków

 

interiér vily

 

Przedsiębiorstwo włókiennicze „W a J Bellak”, produkujące tkaniny wełniane, zostało założone w 1876 roku przez rodzinę Bellaków.

 

nůžky na fasádě

 

Powstaniu firmy patronowali Wilhelm i Jakob Bellak, prawdopodobnie bracia. Rodzina Bellaków była właścicielem fabryki produkującej sukno z wełny owczej. Fabryka znajduje się przy ul. Československé armády w Krnovie (dawniej: Benischerstrasse) – obecnie zakład firmy „Karnola”.

Budynki fabryczne zostały zbudowane około 1912 roku. Bellakovie posiadali też inną fabrykę produkującą sukna przy ulicy Na Ostrově.

Rodzina Bellaków była też właścicielem willi rodzinnej stojącej przy ul. Revoluční.

 

vila

 

Kilku członków rodziny zostało pochowanych w klasycystycznym grobowcu na cmentarzu żydowskim w Krnovie.

 

hroka

 

Rodzina Bellaków była spokrewniona z rodziną Mondscheinów. Otto Bellak był żonaty z Elise, z domu Mondschein. Ich ślub odbył się w krnovskiej synagodze w 1925 roku.

Po zajęciu terenów przygranicznych Otto Bellak uciekł wraz z rodziną i bratem Emilem Bellakiem do Brna, a potem do Anglii, gdzie nadal mieszkają potomkowie tej rodziny.

Własność rodziny została skonfiskowana w czasie wojny przez nazistów. Po wojnie nieruchomość nie została zwrócona, ale została znacjonalizowana.

 

Kontakt

Willa Bellaka

Revoluční 46, Krnov

 

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Willa nie jest dostępna dla zwiedzających.Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′19.016″N, 17°41′31.983″E