Willa Ernsta Fränkla i Maxa Pinkusa

Informacje

Jest jedną z czterech willi fabrykanckiego rodu Fränkel i Pinkus, jakie istnieją na terenie miasta.

vila pinkusova

Do 1936r. mieściła w sobie słynną „Bibliotekę Śląska”. Wykorzystywany po drugiej wojnie światowej jako zakładowe przedszkole ZPB Frotex” budynek przy ul. Nyskiej stanowi obecnie własność prywatną.

vila

Historia

Pałac w stylu neoklasycystycznym został wzniesiony ok. 1882r. w sąsiedztwie zakładów tekstylnych S. Fränkel. Do 1939r. willa zamieszkiwana była przez wnuków założyciela fabryki Samuela Fränkla -  Maxa Pinkusa oraz Ernsta Fränkla. Pierwszy z nich zasłynął jako mecenas kultury oraz bibliofil. Owocem kolekcjonerskich pasji Maxa Pinkusa była „Biblioteka Śląska” - jedna z największych w Niemczech i Europie prywatnych książnic tematycznych stworzonych przez jednego człowieka. Na początku lat trzydziestych XX wieku księgozbiór ulokowanej na I i II piętrze willi biblioteki liczył ok. 25 tys. woluminów.

interier

Jego najcenniejsza część poświęcona twórczości Gerharta Hauptmanna uchodziła za najkompletniejszy ówcześnie zbiór dzieł noblisty na świecie. Długoletnia przyjaźń prudnickiego fabrykanta z dolnośląskim pisarzem zaowocowała szeregiem wspólnych inicjatyw. Po śmierci Pinkusa w 1934r. księgozbiór uległ rozproszeniu. Najbardziej wartościowe tomy trafiły do Państwowej Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, a pod koniec drugiej wojny światowej wywieziono je w nieznanym kierunku.

Ciekawostki

Prudnicka willa Maxa Pinkusa znalazła poczytne miejsce w niemieckojęzycznej literaturze pięknej. W dramacie Gerharta Hauptmanna „Przed zachodem słońca” posłużyła ona za wzór domu mieszkalnego głównego bohatera sztuki.

exterier

Tajnego radcy handlowego Mateusza Clausena, który uosabia cechy charakteru Maxa Pinkusa.

 

Kontakt

Willa Ernsta Fränkla i Maxa Pinkusa

ul. Nyska 2, Prudnik

 

Godziny otwarcia i przyjęć

 

 



Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°19′25.175″N, 17°34′29.014″E