Willa Rudolfa Larische

Dzieje willi

 

vila

 

Przedsiębiorstwo Larischów było najstarszym i największym zakładem włókienniczym w Krnovie.

 

interiér

 

Rudolf Larisch (1850-1912) był najmłodszym synem założyciela firmy. W 1871 roku wraz z dwoma starszymi braćmi przejął zarządzanie firmą, a w 1899 roku stał się jej jedynym właścicielem. Bracia Rudolfa zlecili projekty swych domów lokalnemu budowniczemu Ernstowi Latzelowi, natomiast Rudolf w 1888 roku powierzył sporządzenie projektu swojego domu dwóm wiedeńskim architektom Hansowi Mikschowi oraz Julianowi Niedzielskiemu. Podczas gdy bracia Rudolfa zamieszkiwali domy o umiarkowanych dekoracjach według schematu klasycystycznego, willa Rudolfa obfituje w różne występy (przypory) i szczyty o rozmaitych formach, posiada także umieszczony asymetrycznie balkon.

 

sklep vily

 

W 1902 roku Leopold Bauer zaprojektował ekskluzywne meble do pokoju męskiego i zaproponował rozwiązania dla wnętrz charakteryzujące się ostrymi formami prostokątnymi.

Przedstawiciel trzeciego pokolenia rodu fabrykantów, a zarazem dziedzic przedsiębiorstwa, Rudolf Larisch junior (1884 - 1937) uczył się w gimnazjum w Krnovie, potem studiował w Akademii Handlowej w Hamburgu, a następnie w Szkole Włókiennictwa w Belgii. Jeszcze za życia własnego ojca, urządził sobie mieszkanie na pierwszym piętrze willi. W 1911 roku Leopold Bauer sporządził mu projekt salonu, sypialni, jadalni i biblioteki.

 

schodiště vily

 

W 1929 roku zaproszono Bauera do  sporządzenia projektu przebudowy willi. Zostało wówczas powiększone i poszerzone tylne skrzydło, a poprzez przebudowę przedpokoju z pierwotną trzybiegową klatką schodową, powstało nowe pomieszczenie. Jego osią jest skręt schodów głównych, na których podeście architekt zaprojektował zakątek z kominkiem. Przestrzeń okna wypełnia witraż o geometrycznych wzorach, a kasetonowy sufit był z belek żelbetowych. W suterenie umieścił Bauer pomieszczenie z kominkiem.

 

lustr

 

Po wojnie dom był własnością państwa i służył jako przedszkole. Obecnie stanowi własność Czechosłowackiego Banku Handlowego. Willa jest zabytkiem kultury.

 

Kontakt

Willa Rudolfa Larischa

Říční okruh 57, Krnov

 

 

Godziny otwarcia

Obecnie willa stanowi własność Czechosłowackiego Banku Handlowego i jest niedostępna dla zwiedzających.Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′17.846″N, 17°42′3.867″E