Kościół Narodzenia Marii Panny i Klasztor Minorytów

Historia klasztoru

 

kostel

Dzieje klasztoru i kościoła są nierozerwalnie związane z historią Krnova. W przypadku średniowiecznych miast było zwyczajem, że wewnątrz ich murów było wyznaczone miejsce dla klasztoru, w którym przebywali i pracowali mnisi i księża. Minoryci (franciszkanie) przybyli do Krnova w drugiej połowie XIII wieku i założyli tu klasztor oraz kościół. Kościół miał wielki wpływ na życie ówczesnego społeczeństwa. Franciszkanie szerzyli wśród ludzi nie tylko wiarę, ale i edukację. Kościół został odrestaurowany i współcześnie zwiedzający kościół mogą podziwiać freski malarza Josefa Sterna.

 

interier

 

W 1523 roku księstwo krnowskie i głubczyckie zostały kupione za 58.900 florenów węgierskich przez margrabiego Jerzego Hohenzollerna z Ansbachu. Wraz z nowym władcą przyszła nowa wiara. Żarliwy zwolennik nauk Lutra kazał wyrzucić ze swego majątku  katolicki zakon krzyżacki oraz franciszkańskich braci minorytów. W samym kościele przechowywano zboże. Klasztor został przeznaczony na szpital i margrabiowską mennicę. W Krnovie wybito ponad 200 rodzajów monet i medali, obecnie bardzo rzadkich i wartościowych. Książę przekazał kaplicę kościoła franciszkańskiego stolarzowi zamkowemu, aby urządził sobie w niej dom. Stolarz zaadaptował także sąsiedni ogród klasztorny. Potem powstała o nim legenda „O Znachorze“.

 

klášter

 

Franciszkanie powrócili do Krnova prawdopodobnie w 1650 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali wpierw zgodę na budowę drewnianej kaplicę na wzgórzu Cvilín, a później, w latach 1722-1728 wybudowali barokowy mariański kościół pątniczy.

Krnov  został dotknięty  przez wiele pożarów. Największy pożar w historii Krnova, który wybuchł 1 kwietnia 1779 roku, był spowodowany działaniami wojsk pruskich. Spłonęło wówczas całe miasto. Pożar zniszczył kilka cennych obiektów, w tym kościół gotycki, klasztor franciszkanów, renesansowy ratusz i zamek książęcy. Większość zabytkowych budynków została odbudowana. Kościół franciszkanów zyskał barokowy wygląd, który został zachowany do czasów obecnych. Biblioteka klasztorna zawierała 8 200 woluminów. W jej skład wchodziło także 11 rzadkich inkunabułów i dzieł pochodzących z okresu około 1500 roku. Książki te są zdeponowane w Muzeum Miejskim Krnova.

 

klášter

W 1950 roku klasztor został zamknięty. Jego działalność została wznowiona w 1989 roku. Dlatego dziś można spotkać w mieście franciszkanów. Najstarsza zachowana część  to kaplica kościelna od strony południowej. Po tej stronie znajdował się pierwotnie także klasztor, dopiero później został postawiony od północnej strony kościoła. Najprawdopodobniej po pożarze, w którym spłonął kościół.

 

interier

 

Jak rozpoznać franciszkanina?

Minoryci lub Zakon Braci Mniejszych to zakon żebraczy założony przez świętego Franciszek z Asyżu. Ich charakterystyczną odzieżą jest brązowy habit związany białym sznurem w pasie, na którym znajdują się trzy symboliczne węzły przypominające trzy reguły zakonu:  ubóstwo, posłuszeństwo i czystość.

 

Ciekawostka związana z klasztorem 

Budynek od lat 60. do lat 90. XX wieku służył jako hotel „Morava”, w związku z czym zaprowadzono niekorzystne interwencje zarówno w jego wygląd zewnętrzny jak i wewnętrzny. W  2000 roku odbyła się tu kapituła prowincjonalna, po której życie wspólnoty minorytów zostało tu przywrócone. Część klasztoru została wykorzystana jako miejsce noclegowe „Betania“ (dom chleba, wieś w ziemi świętej, Jerozolimie). Nad drzwiami wejściowymi do klasztoru można zobaczyć na zdobionym portalu znak zakonu minorytów. Dwie skrzyżowane ręce i krzyż po środku.

 

znak minoritu

 

Legenda „O Znachorze“

Według tej legendy, wszystkie obrazy znajdujące się w tej mariańskiej kaplicy klasztornego kościoła, po wypędzeniu mnichów  zostały usunięte i spalone. Po przepitej nocy stolarz zasnął na miejscu ołtarza. Rano przyszła na mszę staruszka z Chařovej i znalazła stolarza przy zbeszczeszczonym obrazie.  Rzuciła na niego klątwę, że będzie tak długo chodził jak żywy trup, jak długo obraz mariański nie będzie ponownie poświęcony. Przeklęty stolarz zamieszkał w jaskini na zboczu wzgórza Cvilín. Zbierał rośliny lecznicze i sporządzał z nich maści do leczenia ludzi i zwierząt. Nikomu się nie pokazywał, ale zawsze w tym samym miejscu pozostawiał leki, które posiadały cudowne działanie. Ludzie nazywali go diabelskim znachorem. Po powrocie franciszkanów do Krnova, jeden z nich odwiedził nieszczęśnika, po spowiedzi przyjął go z powrotem na łono Kościoła, a na najwyższym punkcie wzgórza Cvilín postawiono kaplicę drewnianą z poświęconym obrazem Matki Boskiej. Kiedy to się stało, znachor mógł spokojnie umrzeć.

  

Kontakt

Administracja Kościelna, Klasztor Minorytów

Štursova 85/2, Krnov

+420 595 171 332, +420 608 888 270

http://krnov.minorite.cz

  

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Kościół jest bezpłatnie dostępny w czasie trwania mszy św. oraz pielgrzymek, można też ustalić inny termin po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym po nr tel. +420 608 888 270. Klasztor nie jest ogólnie dostępny.

 



Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′22.874″N, 17°42′20.496″E