Co je QR kód

 

QR kódy

jsou vlastně obdoba čárových kódů, které jsou známy z obalů zboží v obchodech. Na rozdíl od čárového kódu není QR kód tvořen z čárek, ale z černobílých bloků, které se skládají v obrazce ve tvaru čtverců. QR kódy tak díky své konstrukci umožňují přenášet daleko více informací, které si můžete přečíst.

 

Každý z nás zná právě tyto čárové kódy, kterými se označuje zboží. V takovém kódu jsou uloženy číslice, které se dají strojově přečíst, a podle nich lze pak zboží rychle identifikovat. Něčím podobným jsou i QR kódy. Jde rovněž o obrázky, které nesou zakódovanou textovou informaci. Způsob zakódování je však zcela odlišný a zcela razantně se liší i počet znaků, které lze pomocí QR kódu zakódovat. Do QR kódu je možné uložit jakoukoliv textovou informaci. Nejčastěji je používán pro uložení internetové adresy nebo kontaktních údajů.

 

www.krnov.cz

QR kód, ve kterém je zašifrován odkaz na internetovou stránku www.krnov.cz.

 

Jak je přečíst?

Je potřeba mít mobilní telefon s fotoaparátem, protože ten je pro čtení QR kódů základem. Čtení QR kódů probíhá standardně pomocí speciálních aplikací pro mobilní telefony. Tyto čtečky dokážou pracovat s fotoaparátem mobilního telefonu. Stačí tak spustit aplikaci, "vyfotit" kód a ta pak sama rozpozná ukrytý text. V případě aktivovaného připojení k internetu je možné okamžitě zobrazit webovou či mobilní stránku atd. Celý postup je velmi rychlý, a pokud někde uvidíte QR kód, můžete během chvilky získat jeho informaci.


Čtečky QR kódů jsou dostupné pro drtivou většinu dnes prodávaných mobilních telefonů. Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem jistě naleznou vhodnou čtečku na příslušném úložišti aplikací pro danou platformu. Pokud nevíte, kde si čtečku QR kódů stáhnout, připravili jsme pro vás odkazy dle jednotlivých operačních systémů: http://m.silesiatourism.com/cz/00.