Kostel Svaté Trojice v Opawici

Adresa: Ulica Jana Pawla II., Opawica
GPS souřadnice: 50°8′48.828″N, 17°36′31.614″E

Kostel Nejsvětější Trojice stojí na pahorku přímo u náměstí a je památkou nejvyšší třídy. Kostel byl vystavěn v barokním stylu v letech 1701 – 1706 na místě původního kostela a jeho zakladatelem byl hrabě Leopold Karel Sedlnický, rakousko-uherský kancléř z blízkého panství Linhartovy.

V 1. polovině 18. století kostel zachvátil požár, ale místní obyvatelé kostel po tomto požáru  rychle opravili. V interiéru se dochovaly unikátní památky slezského umění  jako jsou fresky z roku 1733, rokoková oltářní křtitelnice, rokoková kazatelna ve tvaru lodi z roku 1771 a epitaf věnovaný zakladateli kostela, zemřelému v roce 1731, který je proveden z bílého, červeného a černého mramoru. Uprostřed něj se nachází tabulka s nápisem, nahoře je umístěn erb rodu Odrowążů a podobizna zemřelého.

V kostele najdete také varhany z roku 1763. Je zde také instalována sbírka obrazů a soch z 15. století, zobrazujících mj. svatou Dorotu a svatou Barboru.

 

První zmínka o Opavici, vesnici na řece Zlaté Opavě, pochází již z roku 1256. Vesnice tehdy patřila Křižákům z Opavy, potom opavským a hlubčickým knížatům a nakonec okolní šlechtě, mimo jiné také majitelům Linhartovského panství.

Vesnice byla kdysi městečkem, o čemž svědčí čtvercové náměstí. Polská Opavice a česká Opavice, ležící na druhé straně řeky, tvořily kdysi jeden celek, ale poté, co Friedrich II. Veliký dobyl Slezsko, se Zlatá Opavice stala hraniční řekou. V Opawici se narodil skladatel Gottfried Riger (1764 – 1855).

 

Mše svaté se konají v neděli v 11:00 hodin v Opawici, v 8:30 v Krnově Chomýži.

 

 

 

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod