Naučná stezka Staré hliniště, Krnov

Adresa: Petrovická 251
GPS souřadnice: 50°6′36.59″N, 17°41′39.758″E
Telefon: +420 776 593 987
E-mail: [email protected]

Staré hliniště je přírodní památka, která se nachází cca 2,5 km severozápadně od centra Krnova.  Nachází se na území bývalé krnovské cihelny a přilehlého lomu nedaleko silnice vedoucí k hraničnímu přechodu s Polskem.

Hliniště má rozlohu 4,39 ha.

Na přelomu 70. a 80. let byla cihelna srovnána se zemí a byly ponechány jen dvě budovy, těžní jáma zarůstala už dříve. Zprvu tato lokalita sloužila jako studijní plocha a v roce 1989 byla zařazena díky vzácným obojživelníkům a některým rostlinám, které se tu vyskytují, mezi přírodní památky.

 

V roce 2001 nechal krnovský Městský úřad zpracovat herpetologický a botanický výzkum. Ten potvrdil, že kriticky ohrožené druhy obojživelníků mají na Starém hliništi dobré podmínky. Vyskytují se jen v počtu několika kusů jako například čolek obecný, čolek horský, čolek velký, ropucha obecná, rosnička zelená.

Kromě obojživelníků se na Starém hliništi vyskytují také vzácné rostliny (orchideje, které ale nejsou původní, byly sem přesazeny).

O lokalitu je mezi Krnovany velký zájem. Na podzim se stává Staré hlinište rájem houbařů, protože tu rostou křemenáče.

 

Areál pevných kontrol pro orientační běh umožňuje široké veřejnosti vyzkoušet si tento sport, jehož sloganem jsou slova Dobrodružství v přírodě. V oblasti Starého hliniště je umístěno několik kontrolních stanovišť označených červenobílým čtvercem. Speciální mapu pro orientační běh si každý může vyzvednout přímo na tomto místě, Petrovická 251, Krnov a orientační běh si vyzkoušet na vlastní kůži.

Naučná stezka Staré hliniště je volně a bezplatně přístupná po celý rok.

 

 

 

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod