Radnice s prohlídkou radniční věže a spořitelna

Adresa: Hlavní náměstí 25, Krnov
GPS souřadnice: 50°5′23°13′22.8″N, 17°42′12°29′13.2″E
Kontaktní adresa: Turistické informační centrum
Telefon: +420 554 614 612
E-mail: [email protected]
Web: www.infokrnov.cz

Krnovská radnice

Budova radnice byla a je jednou z nejdůležitějších staveb v každém městě. První zprávy o té krnovské pocházejí z 2. listopadu 1404, kdy je o ní uveden záznam v zemských deskách krnovských. Otázkou však je, zda se tehdy jednalo o skutečnou budovu radnice jako takovou, nebo o měšťanský dům využívaný jako radnice. V r. 1544 při požáru města radnice vyhořela.

Nová renesanční radnice byla poté postavena r. 1582 pod vedením stavitele Antoni Marhuse, jež pocházel z Misachu v Milánsku a byl později přijat za krnovského měšťana. Po nějakém čase byla radnice ještě rozšířena o sousední dům, který byl k tomuto účelu odkoupen.

V dubnu 1779 postihl město opět požár, který zničil i radnici. K její obnově bylo přistoupeno v červnu téhož roku. Opravy interiéru objektu se ale protáhly na tři roky.

Ve 2. polovině 19. století, díky prudkému rozvoji města, padlo rozhodnutí vystavět novou radnici. Byla vypsána architektonická soutěž. Této se mimo jiné zúčastnil i krnovský rodák Leopold Bauer. Bauerův návrh v duchu nastupující secese neuspěl a zvítězil návrh vídeňského architekta Moritze Hinträgera. Stavba byla zahájena v r. 1901 a stavělo se na obrysu staré radnice a sousední budovy odkoupené za 70 tisíc rakouských korun. Celkové náklady stavby trvající 2 roky dosáhly 330 000 korun. Kromě kanceláří městského úřadu byly ještě v budově prostory Unionbanky a stanice první pomoci. Vzorem této novorenesanční stavby se secesními prvky byla radnice 18. vídeňského okresu Währing, kterou Hinträger rovněž projektoval.

V interiérech se dochovala bohatá štuková výzdoba. V radničním sále (obřadní síni) jsou pak k vidění malby podle návrhů vídeňského malíře Otto Bartla znázorňující historii města.

 

Vyhlídková věž radnice

Neoddělitelnou součásti radniční budovy je její 52 metrů vysoká věž, která má 6 pater a je, stejně jako celá budova, pokryta střechou obsahující pestře barevné glazurované tašky.

Ve střední části věže si lze zvenku prohlédnout znak města, který je poprvé doložen r. 1311. Jsou na něm vyobrazeny tři zlaté rohy v modrém poli. Výklad znaku se však nedochoval, existují pouze dohady, které tvrdí, že se má jednat o rohy hojnosti. Barvám znaku odpovídají i barvy městské vlajky, tedy modrá, zlatá (resp. žlutá) a stříbrná (resp. bílá). Městský znak je k vidění i v radničním sále.

Nad znakem města, zhruba ve výšce 33 metrů, se nacházejí radniční hodiny, které oznamují údery na cymbál přesný čas. Bijí vždy v celou a v půl. Hodinový stroj, který se ve věži nachází, je z r. 1864 a sestrojil ho mnichovský hodinář, konstruktér a vynálezce Johann Mannhardt. Na automatické natahování byly hodiny upraveny v r. 1982.
V r. 2007 byl mechanický hodinový stroj nahrazen systémem elektronického pohonu chodu, jehož přesnost je řízena signálem DCF77 s automatickou korekcí času. Tento signál zajistí, že hodiny si samy nastaví čas, datum a jdou stále přesně vč. nastavení na letní čas.

Věž je v horní části rozšířena a vybavena čtyřmi arkýři a okny. Lidskému oku se tak odtud nabízí velmi zajímavý pohled na město. Lze odtud vidět mnohé dominanty Krnova či v dálce sousední Polsko.

 

Radniční hodiny v číslech

* průměr hodin (ciferníku) je 192 cm

* velká ručička ciferníku je dlouhá 118 cm

* malá ručička je dlouhá 88 cm

* velikost římských čísel je 30 cm

* při posunu z minuty na minutu se ručička pohne o 9 cm

* u posunu z hodiny na hodinu se ručička pohne o 47 cm

 

Provozní doba radniční věže a prodej vstupenek

V současné době si můžete skupinové prohlídky objednat v Turistickém informačním centru Krnov na Hlavním náměstí 25, telefon 554 614 612, e-mail: [email protected].
O pravidelných prohlídkách v roce 2016 budete informovánáni zde před zahájením turistické sezóny.

Vstupenky na prohlídku je možno zakoupit v předprodej v Turistickém informačním centru na Hlavním náměstí 25 kde prohlídka začíná.

 

Cena vstupného je Kč 20,- (příp. Kč 10,- pro děti do 15 let, studenty do 26 a důchodce po předložení průkazu).

Prohlídku je možné si zarezervovat v Turistickém informačním centru také mimo uvedený termín a to minimálně 7 dní dopředu.

 

Na budovu radnice navazuje nepravidelná trijkřídlá dvoupatrová budova městské spořitelny. Secesní barokizující velmi výstavná budova s bohatě členěnou fasádou byla postavena v letech 1906 - 07 podle projektu Franze Blasche. Spolu s budovou radnice tvoří jeden stavební blok. Obě jsou významnými urbanistickými dominantami města. 

 

Součástí komplexu je také secesní kavárna a vinárna. Režisér Dušan Klein zde natáčel několik scén s Václavem Postráneckým pro snímek Konto separato. 

Rezervační formulář

Jméno:
Přijmení:
E-mail:
Telefon:
Datum:
Požadavky, přání:
Antispam: Zadejte prosím číslo do pole ochrany proti spamu 83
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod