Zámek Linhartovy

GPS souřadnice: 50°8′20.563″N, 17°36′52.901″E
Telefon: +420 554 652 241, +420 728 323 270
E-mail: [email protected]
Web: www.zameklinhartovy.cz

Linhartovský zámek byl vybudován v druhé polovině 16. století přestavbou linhartovské tvrze na renesanční sídlo příslušníků katolické šlechty Václavem Haugvice. Z tehdejší podoby se zachovala původní dispozice s uzavřeným vnitřním dvorem, obrannou věží a zejména sklepními klenbami. Ve fragmentech zůstala rovněž zachována sgrafitová omítka na věži. Figurální sgrafita jsou podnes viditelná v arkádové chodbě 2. poschodí severního zámeckého křídla.

V druhé polovině 17. století byl zámecký objekt už značně zchátralý. Noví majitelé Sedlničtí z Choltic začali s generální přestavbou do barokní podoby. U zámku byl v té době založen okrasný sad ve francouzském stylu. V 19. století pak byl přeměněn na přírodně krajinářský park.

Zámek byl opět upravován v 18. století. V polovině 19. století změnily Linhartovy majitele. Získali je Oppersdorfové a poté koncem století je koupila zbohatlá krnovská rodina Wenzelidesů. Roku 1930 je koupila rodina Wüllersdorfů a Urbairů. A opět se prováděly úpravy.

Roku 1943 byla v zámku umístěna německá vojenská nemocnice a bohužel zde  vypukl požár, shořela střecha. Roku 1944 byl zámek provizorně zastřešen lepenkou.

  

V letech 1945 - 1965 byl zámek majetkem státu. V roce 1947 poškodila velká vichřice opět střechu a povětrnostní vlivy narušily stropy i obvodové zdivo, zabezpečovací práce byly zahájeny až v roce 1957. V roce 1966 se majitelem zámku stalo Zdravotnické zásobování a objekt byl částečně zrekonstruován. V roce 2001 se stal zámek majetkem obce a je postupně dodnes rekonstruován.  V září 2007 se zámku nevyhnula povodeň.

 

 

Plán akcí sezóny 2016

12. března
tradiční Velikonoční jarmark

21. května
zahájení Mezinárodního kulturního léta 2016

květen - červen

výstava obrazů opavských výtvarníků

výstava fotografií Pavla Ondruje z Přerova

výstava obrazů a fotografií od polských autorů

pasování na prvňáčka

2. července

výstava obrazů Taťány Marešové ze Vsetína

výstava obrazů Jaromíry Posmykové

výstava obrazů a fotografií polských autorů

6. srpna

výstava krajkové tvorby Karly Klusoňové z Opavy

výstava obrazů Tess Gemelové z Lichnova

výstava obrazů a fotografií polských autorů

20. srpna
noční prohlídka zámku

3. září

výstava obrazů výtvarníků z Náchoda

výstava obrazů a fotografií polských autorů

výstava fotografií Jany Kadlíkové a Pavly Vlachové z Města Albrechtic

3. prosince
vánoční jarmark

10. prosince
vánoční koncert

Nové expozice

porcelánové a polévkové mísy a omáčníky - Brno

figurky legendárního Igráčka - Brno

modely letadel

podmořský svět Julese Verna

poštovnictví - muzeu Praha

ručně malované mapy - Zlín

rod Haugwitzů - Praha

křišťál a porcelán - Rakousko

cínoví vojáčci - Opava

panenky

Změna programu vyhrazena

 

 

Od 28. května 2005 je zámek přístupný široké veřejnosti. Na linhartovském zámku se nachází vzácná keramika pana Kutálka, expozice křesťanství, citer, expozice historie četnictva, galerie harmonií a především také galerie žáků z výtvarné dílny v Městě Albrechticích.

 

V prostorách zámku se konají koncerty, vernisáže, tradiční velikonoční jarmarky, letní zábavné akce pro děti, jako je například pasování dětí mateřské školy na prvňáčky a noční prohlídka zámku zakončená velkolepým ohňostrojem.

 

Zámek Linhartovy je jedno z míst, které tvoří Městský turistický okruh, jenž postupně vznikal v letech 2010 - 2013 a jeho konečná realizace bude sloužit veřejnosti od počátku turistického roku 2014. Základ Městského okruhu tvoří rozhledna na Hraničním vrchu, Linhartovský zámek, hradiště Burkvíz /Lugisland/, Poutní hora a Dubí vrch. Součástí této 25 km trasy jsou 2 turisticko - naučné stezky a to Dubí vrch 5 km a Poutní hora 6 km. Celá řada informačních tabulí Vám poskytne zajímavé údaje z historie tohoto kraje. Velká část tohoto turistického okruhu vede v blízkosti vrcholových hřebenů. Naskytnou se Vám nádherné pohledy na Město Albrechtice a jeho přilehlé okolí. Mapu turistického okruhu najdete na: http://www.mapy.cz/s/8FnM

    

Vstupné

dospělí 40 Kč

děti 20 Kč

Interval mezi prohlídkami je 60 minut.

Budete-li mít zájem si zámek prohlédnout mimo otevírací dobu (minimální počet 20 osob), kontaktujte pana kastelána na telefonním čísle +420 728 323 270.

                                                                                                                                         

 

 

Přílohy
docPozvánka k prohlídce zámku [doc, 28 kB]
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod